Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nume familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nume familie

Cum as putea proceda si cat m-ar costa sa-i retrag fostei sotii numele meu de familie? Cu toate ca in cererea de divort ea ceruse sa revina la fostul ei nume, la prima (si ultima infatisare) s-a razgandit, iar eu, ca fraierul, am fost de acord sa-mi pastreze numele...#-o
Daca nu ati rezolvat lucrul acesta in timpul procesului acum e tarziu,fosta dvs. sotie poate sa pastreze numele cat timp vrea schimbarea acestuia se decide doar prin consimtamantul ei.
daca hotararea de divort e definitiva si irevocabila, iar in ea scrie ca va pastreaza numele, asa ramane. dvs nu mai aveti ce face.
doamna, daca doreste sau o rugati dvs, poate sa-si schimbe numele pe cale administrativa
puteti aplica cu ea un joc prin care sa obtineti reactia inversa..sa ziceti: fa! pana la urma tot cu numele meu ai ramas, tot a mea esti.. sa vezi dupa aia ce se ambitioneaza sa-si schimbe numele de familie, in orice nume, numai sa nu o mai cheme ca dvs.. sau: imi pare bine ca ai ramas cu numele meu de familie.. asa vor sti toti barbatii ca ai fost femeia mea si ca inca iti pare rau dupa mine daca ai decis sa mi pastrezi numele.;)
De acord intru-totul cu "antevorbitorii" mei.
Din pacate, odata ce ati fost de acord cu pastrarea numelui dobandit prin casatorie de catre sotia dvs, numa aceasta poate sa isi schimbe numele pe cale administrativa.