Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie concediere

Buna seara!
In perioada concediului de odihna, este legal sa imi fie trimisa Decizia referitoare la concediere, prin care sunt anuntata, ca incepand cu data de 14 sunt concediata iar data de 13 fiind ultima zi din concediul de odihna?
Multumesc,
Alenis
Da, este legal,pt ca efectele juridice ale acestei decizii isi fac efectul cu data de 14,cand dvs.sunteti in prima zi de munca.

andymaurul
potrivit art. 60 alin.(1) lit. i) c. mun este interzisa concedierea in perioada c.o. .
ctynn a scris:

potrivit art. 60 alin.(1) lit. i) c. mun este interzisa concedierea in perioada c.o. .

Nu a fost concediata in concediul de odihna.Doar i s-a comunicat ca incepand cu prima zi de munca va fi concediata.

andymaurul
e vorba de lit. i) a acelui art. iar potrivit art. 58 alin.(1)+(2) c. mun. concedierea reprezinta incetarea c.i.m. din initiativa angajatorului, prin urmare concedierea reprezinta finalitatea c.i.m. !!!
Nu ne intelegem...Efectele juridice ale acestei decizii devin reale incepand cu data de14,deci cu prima zi de munca.Ce nu este clar?

andymaurul