avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie concediere

Buna seara!
In perioada concediului de odihna, este legal sa imi fie trimisa Decizia referitoare la concediere, prin care sunt anuntata, ca incepand cu data de 14 sunt concediata iar data de 13 fiind ultima zi din concediul de odihna?
Multumesc,
Alenis
Cel mai recent răspuns: georgedr72 , utilizator 19:31, 10 Septembrie 2010
Procedura simplificata nu este prevazuta in Codul Muncii ...
Daca observam bine in cazul art.86 din Legea nr.85/2006 se face referire la administratorul judiciar/lichidatorul ...cred ca in alin.6 s-a omis acest lucru de catre legiuitor ...
freeelis a scris:

Procedura simplificata nu este prevazuta in Codul Muncii ...
Daca observam bine in cazul art.86 din Legea nr.85/2006 se face referire la administratorul judiciar/lichidatorul ...cred ca in alin.6 s-a omis acest lucru de catre legiuitor ...


Procedura simplificata este prevazuta in legea insolventei. Nu are nici o legatura cu Codul Muncii. A fost o eroare.
Nu cred ca s a omis nimic in alin.6. Procedura simplificata prevede intrarea direct in faliment dupa perioada de observatie.
Procedura generala prevede si posibilitatea reorganizarii societatii, nu numai falimentul, dupa perioada de observatie - v. cazul Flanco.

Art3:
....
24. procedura generala reprezinta procedura prevazuta de prezenta lege prin care un debitor care indeplineste conditiile prevazute la art.1 alin.(1), fara a le indeplini simultan si pe cele de la art.1 alin.(2), intra, dupa perioada de observatie, succesiv, in procedura de reorganizare judiciara si in procedura de faliment, sau separat, numai in reorganizare judiciara sau doar in procedura de faliment;
25. procedura simplificata reprezinta procedura prevazuta de prezenta lege prin care debitorul care indeplineste conditiile prevazute la art.1 alin.(2) intra direct in procedura de faliment, fie o data cu deschiderea procedurii insolventei, fie dupa o perioada de observatie de maximum 60 de zile, perioada in care vor fi analizate elementele aratate la art.1 alin.(2) lit.c) si d);
Ultima modificare: Vineri, 10 Septembrie 2010
georgedr72, utilizator
georgedr72 a scris:

........

Ce prevede procedura simplificata in Codul Muncii ?


Stiu foarte bine unde este reglementata proceduar simplificata ... oare aceasta nu este intrebarea dvs?
freeelis a scris:

Stiu foarte bine unde este reglementata proceduar simplificata ... oare aceasta nu este intrebarea dvs?


Am scris mai sus: "A fost o eroare" ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz fc de conducere ContSters157367 ContSters157367 Buna dimineata, Preavizul pentru functiile de conducere, in cazul insolventei Angajatorului, poate fi diminuat la 15 zile desi in CIM este prevazut un termen ... (vezi toată discuția)
Decizie concediere in insolventa - procedura generalã - rog clarificari urgent georgedr72 georgedr72 2 Mai 2010 - Soluţie Tribunal (Obiectul cauzei: procedura insolvenţei )- Încheiere Detalii: [i]Admite cererea debitorului SC ...... Ia act de cererea de ... (vezi toată discuția)
Notificare? preaviz? decizie? ContSters157367 ContSters157367 Buna ziua, Singurul act care mi-a fost trimis, referitor la concediere este cel care se regaseste in link ul de mai jos. Cum pot interpreta acest act, care ... (vezi toată discuția)