Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale GARDA FINANCIARA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

GARDA FINANCIARA

Rog un raspuns de la un specialist in probleme de Garda financiara: azi, niste indivizi au intrat intr-un magazin, si au zis: suntem de la G.F si azi avem plan de amenzi si trebuie sa va amendam.
Ce putem sa le facem pt. comportamentul lor, in afara de plangere pt. abuz in serviciu???
unii patroni de magazine, i-au dat afara si nu i-au lasat sa-i controleze??? au facut bine ca nu s-au supus controlului??? aici merge proba cu martori??? ce tip de instanta e competenta sa judece litigii cu G.F???

VA MULTUMESC ANTICIPAT PT. RASPUNSURI;)
"litigiile" cu GF sunt de fapt plangeri contraventionale deci trebuie sa existe mai intai un proces verbal de contraventie. Inclusiv in cazul in care nu au fost primiti in unitate. Competenta este judecatoria.
Pentru abuz in serviciu se face plangere prealabila.
In plangerea contraventionala puteti sa va folositi de proba cu martori.
Actele de control întocmite de comisarii Gărzii Financiare sunt acte administrative de control operativ şi inopinat şi se comunică direcţiilor generale ale finanţelor publice în a căror rază teritorială se află sediul social al operatorului economic controlat, pentru luarea măsurilor fiscale, sau organelor de urmărire penală, după caz.
Inaintea desfasurarii inspectiei fiscale, veti fi instiintat despre aceasta actiune, printr-un "Aviz de inspectie fiscala” care va fi transmis, in scris, de organul fiscal, astfel:
-cu 30 de zile inainte de inceperea actiunii de inspectie fiscala, pentru marii contribuabili;
-cu 15 zile, inainte de inceperea actiunii de inspectie fiscala, pentru ceilalti contribuabili.
Prin avizul de inspectie fiscala veti fi instiintat cu privire la:
a) organul de inspectie fiscala care va efectua inspectia fiscala;
b) temeiul juridic al inspectiei fiscale;
c) data de incepere a inspectiei fiscale;
d) obligatiile fiscale si perioadele ce urmeaza a fi supuse inspectiei fiscale;
e) posibilitatea de a solicita amanarea datei de incepere a inspectiei fiscale.
Pe langa procesul verbal de contraventie a fost completat si registrul de control ?

Trebuie sa faceti o plangere impotriva procesului verbal de contraventie, contactati un jurist pentru aceasta.