avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sechestru asigurator
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sechestru asigurator

In cazul infr de abuz in serviciu entitatea publica poate cere sechestru asigurator. conform art163 cpp?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:52, 26 Ianuarie 2010
Se poate cere sechestru asigurator pe bunurile care apartin inculpatului / faptuitorului.
Daca indeplineste conditiile referitoare la calitatea celui ce o cere (este parte civila) si se dispun de procuror sau de instanta pe parcursul procesului penal, sau se dispun din oficiu de aceiasi, da. Este de la sine inteles ca paguba provocata prin infractiune trebuie sa existe.
Are dreptul de a cere dar nu cred ca va obtine.
Masurile asiguratorii-art.163 c.pr.pen.
"Masurile asiguratorii se iau in cursul procesului penal de organul de urmarire penala sau de instanta de judecata si constau in indisponibilizare prin instituirea unui sechestru a bunurilor mobile si imobile,in vederea repararii pagubei produse prin infractiune,precum si pentru garantarea executarii pedepsei amenzii"...............
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
al.5
"Masurile asiguratorii in vederea recuperarii pagubei se pot lua la cererea partii civile sau din oficiu.
Luarea masurilor asiguratorii este obligatorie:
a/in cazul in care prin infractiune s-a adus o paguba avutului uneia din unitatile la care se refera art.145 c.p.,fara deosebire,daca este sau nu parte civila constituita;
b/in cazul in care cel vatama este persoana lipsit de capacitate de exercitiu sau cu capacitate de exercitiu restransa"

Neexistand o descriere a faptei sau alte elemente care sa fie de natura de a duce la stabilirea unei concluzii clare nu pot si cred ca nimeni nu poate sa se pronunte daca aceasta masura va fi sau nu instituita.
Teoretic-si numai teoretic-aceasta masura poate fi instituita.
Aceasta masura se stabileste cand exista un prejudiciu cert sau cel putin estimativ foarte aproape de realitate.
De aceea, in cazul infractiunilor de patrimoniu se pot dispune relativ usor.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sechestru asigurator ;urmarire penala pentru evaziune fiscala . gabriellapreda gabriellapreda Buna ziua. Sotul meu,administratorul unei firme , este urmarit penal pentru evaziune fiscala ,motiv pentru care s-a instituit sechestru asigurator pe ... (vezi toată discuția)
Masura sechestrului asigurator dincagina dincagina Buna Acum aprox 1 luna si jumatate s-a dispus prin ordonanta emisa de catre procuror, masura sechestrului asigurator asupra unu bun aflat in proprietatea ... (vezi toată discuția)
Sechestru asigurator penal 198413 198413 buna ziua, am o mare nelamurire! problema este urmatoarea: sunt parte responsabila civilmente intr-un proces penal! angajatul meu ( soferul ) societatii a ... (vezi toată discuția)