Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrari contabile la lichidare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrari contabile la lichidare

O societate comerciala, aflata in procesul de lichidare, trebuie sa intocmeasca bilantul de lichidare cu toate conturile pe 0. Problema a intervenit la inchiderea contului 4551, aici se regasesc banii creditati societatii de catre asociati. Intrucat societatea nu dispune de bani pentru a inapoia datoria catre asocoati, acestia renunta la imprumut si astfel banii vor fi inregistrati in contul 758'Alte venituri..'Se constituie impozitul pe profit iar acesta trebuie achitat, dar din ce bani?
Din nou asociatii trebuie sa crediteze firma, iar contul trebuie inchis pe 758 si iarasi acelasi proces?Va rog daca ati mai intalnit aceasta situatie care a fost solutia, sau se poate si in alt mod. Multumesc
ca sa-si faca cineva o idee, ar trebui mai multe date, e putin probabil sa ramana bani de restituit asociatilor, care sunt soldurile existente innainte de asta?
Lichidatorul stie ce are de facut, asa ca lasati-l sa-si faca treaba.:wave:.