avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... FOND EUROPEAN PENTRU PROIECT AMENAJARE LOC DE JOACA ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

FOND EUROPEAN PENTRU PROIECT AMENAJARE LOC DE JOACA PTR. COPII

EXISTA VREUN MIJLOC DE OBTINERE A UNUI FOND EUROPEAN,IN VEDEREA CONSTRUIRII UNUI LOC DE JOACA PENTRU COPII,CEVA UTIL ACESTORA,CU DIVERSE FACILITATI DE JOACA,FARA CA PARINTII ACESTOR COPII SA TREBUIASCA SA PLATEASCA ULTERIOR CEVA ?
Practic,un fond nerambursabil.
Cel mai recent răspuns: Ruse Bogdan - Evaluator ANEVAR , Evaluator 00:11, 29 Septembrie 2010
Se poate printr-un ONG. Acesta intocmeste proiectul, il depune la CL si urmeaza procedura obisnuita.
elena138 a scris:

Se poate printr-un ONG. Acesta intocmeste proiectul, il depune la CL si urmeaza procedura obisnuita.
V-as ruga,puteti fi putin mai explicita ? Nu am cunostinte in domeniu si as vrea sa stiu care este procedura...detaliat,punctual.
Ca persoana fizica,nu se poate ?
Va multumesc.
Pentru obiective de acest gen, de regula, CL indeplineste toate actele, de la proiect pana la amenajarea propriu-zisa. Dar se poate si in parteneriat public-privat, adica proiectul sa apartina unui ONG care va aplica pentru finantare, iar restul din suma impusa de procedura de finantare, va fi suportat din fondurile CL (cred ca 25%). Acum, ramane sa studiati pe care dintre masurile de dezvoltare se incadreaza. Oricum, drumul este pavat cu spini, insa nu este imposibil.
Ca persoana fizica cred ca se poate daca sunteti proprietar pe teren sau , in conditiile unei concesiuni (concesionar poate fi orice persoana fizica sau juridica, indiferent de cetatenie sau nationalitate, excluse fiind persoanele juridice de drept public)
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Septembrie 2010
elena138, utilizator
elena138 a scris:

Pentru obiective de acest gen, de regula, CL indeplineste toate actele, de la proiect pana la amenajarea propriu-zisa. Dar se poate si in parteneriat public-privat, adica proiectul sa apartina unui ONG care va aplica pentru finantare, iar restul din suma impusa de procedura de finantare, va fi suportat din fondurile CL (cred ca 25%). Acum, ramane sa studiati pe care dintre masurile de dezvoltare se incadreaza. Oricum, drumul este pavat cu spini, insa nu este imposibil.
Ca persoana fizica cred ca se poate daca sunteti proprietar pe teren sau , in conditiile unei concesiuni (concesionar poate fi orice persoana fizica sau juridica, indiferent de cetatenie sau nationalitate, excluse fiind persoanele juridice de drept public)

Multumesc
O solutie posibila cred ca este amenajarea locului de joaca prin obtinerea unor fonduri de catre o gradinita pentru amanajare/extindere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Finantare cf legea 350/2005 AndreiStefan68 AndreiStefan68 Buna ziua, Intentionez sa aplic pentru un proiect cf L350/2005; detin o intreprindere individuala si fac parte si dintr-o ONG; care este calea legala ... (vezi toată discuția)
Cum pot obtine fonduri pentru un proiect cultural? Braila. Braila. Buna ziua Pentru un proiect cultural cum se pot obtine fonduri? Iar in urma obtinerii lor,care este procedura ce trebuie urmata? (vezi toată discuția)
O persoana fizica poate acorda unui srl un fond nerambursabil? anelle_512 anelle_512 O persoana fizica poate acorda unui SRL un fond nerambursabil (in vederea realizarii unei matrite pentru un produs medical!!!!)?..daca DA, atunci acesta este ... (vezi toată discuția)