Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... FOND EUROPEAN PENTRU PROIECT AMENAJARE LOC DE JOACA ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

FOND EUROPEAN PENTRU PROIECT AMENAJARE LOC DE JOACA PTR. COPII

EXISTA VREUN MIJLOC DE OBTINERE A UNUI FOND EUROPEAN,IN VEDEREA CONSTRUIRII UNUI LOC DE JOACA PENTRU COPII,CEVA UTIL ACESTORA,CU DIVERSE FACILITATI DE JOACA,FARA CA PARINTII ACESTOR COPII SA TREBUIASCA SA PLATEASCA ULTERIOR CEVA ?
Practic,un fond nerambursabil.
Se poate printr-un ONG. Acesta intocmeste proiectul, il depune la CL si urmeaza procedura obisnuita.
elena138 a scris:

Se poate printr-un ONG. Acesta intocmeste proiectul, il depune la CL si urmeaza procedura obisnuita.
V-as ruga,puteti fi putin mai explicita ? Nu am cunostinte in domeniu si as vrea sa stiu care este procedura...detaliat,punctual.
Ca persoana fizica,nu se poate ?
Va multumesc.
Pentru obiective de acest gen, de regula, CL indeplineste toate actele, de la proiect pana la amenajarea propriu-zisa. Dar se poate si in parteneriat public-privat, adica proiectul sa apartina unui ONG care va aplica pentru finantare, iar restul din suma impusa de procedura de finantare, va fi suportat din fondurile CL (cred ca 25%). Acum, ramane sa studiati pe care dintre masurile de dezvoltare se incadreaza. Oricum, drumul este pavat cu spini, insa nu este imposibil.
Ca persoana fizica cred ca se poate daca sunteti proprietar pe teren sau , in conditiile unei concesiuni (concesionar poate fi orice persoana fizica sau juridica, indiferent de cetatenie sau nationalitate, excluse fiind persoanele juridice de drept public)
elena138, utilizator
elena138 a scris:

Pentru obiective de acest gen, de regula, CL indeplineste toate actele, de la proiect pana la amenajarea propriu-zisa. Dar se poate si in parteneriat public-privat, adica proiectul sa apartina unui ONG care va aplica pentru finantare, iar restul din suma impusa de procedura de finantare, va fi suportat din fondurile CL (cred ca 25%). Acum, ramane sa studiati pe care dintre masurile de dezvoltare se incadreaza. Oricum, drumul este pavat cu spini, insa nu este imposibil.
Ca persoana fizica cred ca se poate daca sunteti proprietar pe teren sau , in conditiile unei concesiuni (concesionar poate fi orice persoana fizica sau juridica, indiferent de cetatenie sau nationalitate, excluse fiind persoanele juridice de drept public)

Multumesc
O solutie posibila cred ca este amenajarea locului de joaca prin obtinerea unor fonduri de catre o gradinita pentru amanajare/extindere.