Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Buna seara. Am revenit cu intrebarea referitoare la pensionare asa cum m-ati sfatuit,dupa noua lege. Va reamintesc: sunt nascuta la 23.08 1955,sunt educatoare (din 1975 )am o vechime in munca de32 ani (am lucrat si in alt domeniu si am avut si f. plata 9 luni) si as dori sa stiu cand pot iesi la pensie.Mentionez ca am nascut si crescut 3 copii.Ce posibilitati as avea?.Va multumesc pentru promptitudine.O seara buna.
Sa va raspund punctual.
1. Potrivit Legii nr. 19/2000, ati indeplinit conditiile pentru a beneficia de pensie anticipata partiala anul acesta in august. Puteti solicita aceasta categorie de pensie imediat dupa ce intra in vigoare legea privind sistemul unitar de pensii publice, respectiv dupa data de 01.01.2011. Indepliniti conditiile si potrivit noii legi.

2. Potrivit legii privind sistemul unitar de pensii, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 60 de ani si 3 luni; stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Varsta standard de pensionare pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta nu se mai reduce pentru ca ati nascut si ati crescut 3 copii. Aceasta prevedere, existenta in Legea nr. 19/2000, nu mai exista in legea privind sistemul unitar de pensii.

4. Varsta standard de pensionare pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta nu se mai reduce cu 3 ani pentru ca ati fost personal didactic. Art. 127, alin. (3) din Legea nr. 128/1997 care prevedea aceasta reducere se abroga la data intrarii in vigoare a legii privind sistemul unitar de pensii, adica la data de 01.01.2011.
Ce sa zic, imi pare rau... :(

Concluzie: fie solicitati pensie anticipata partiala cel mai devreme in ianuarie 2011, fie solicitati pensie pentru limita de varsta in noiembrie 2015, cand impliniti 60 de ani si 3 luni.
agafia.staicu a scris:
Multumesc mult ptr. raspunsul atat de rapid.Indraznesc sa va mai adresez o intrebareaca as iesi la pensie anticipata partial ,cat as pierde?sau ma indrumati spre Casa de pensii?. Cu mii de multumiri Agafia Staicu.

Cu multa placere, dar va rog sa folositi butonul "raspunde" pentru a continua discutia deschisa de dvs.

Cat pierdeti, concret, nu am cum sa va spun. Ar insemna sa stiu care este cuantumul pensiei pentru limita de varsta, or n-am cum sa aflu acest lucru.

In privinta modului de calcul al pensiei anticipate partiale, legea privind sistemul unitar de pensii are o singura prevedere, art. 56 alin. 4 (nu mai exista tabel, ca in Legea nr. 19/2000).
ART. 56
.....................................
(4) Cuantumul pensiei anticipate partiale se stabileste din cuantumul pensiei pentru limita de varsta care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare, pana la indeplinirea conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.