Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand iese la pensie ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand iese la pensie ?

Buna seara
as vrea sa ma ajutati cu raspuns la urmatoarea intrebare:
Cand este termenul la care poate iesi la pensie o femeie nascuta 20.12.1955, avand vechime neintrerupta in munca din 25.01.1972, din care perioada 25.01.1972 - 05.02.1990 in gr. a 2-a?

merci
Gaby

Potrivit legii 19/2000 nu puteti iesi la pensie nici imtru-un fel.18 ani in grupa II-a de munca va aduce o reducere de 4 ani.Deci pentru limita de varsta trebuia sa aveti 56 de ani.60-4=56.Anticipat partial in 20/12/2010 dar deocamdata este blocata pensionarea anticipata pana la 31/12/2010.Anticipat nu se pune problema trebuind sa aveti un stagiu total de cotizare de 45 de ani.Asadar sa asteptam promulgarea legii unitare.si mai vedem atunciO seara buna.
40 in loc de 45.Scuze.
Doamna poate solicita pensie anticipata partiala imediat ce intra in vigoare legea privind sistemul unitar de pensii publice, adica dupa data de 01.01.2011.

In cazul pensiei pentru limita de varsta, varsta standard de pensionare se reduce cu 4 ani pentru perioada lucrata in grupa II de munca. Potrivit legii privind sistemul unitar de pensii publice, doamna poate solicita pensie pentru limita de varsta la 56 de ani si 5 luni. Dar aceste date se vor schimba, reveniti dupa ce legea va fi promulgata.
merci mult pt raspunsuri
gaby