Forum Discuţii diverse Cultură generală Comentarii literare - satire - parodii - pamflete - ...
Discuție deschisă în Cultură generală

Comentarii literare - satire - parodii - pamflete - fabule

Dacă Andreea E a ajuns în manualul de istorie alternativă, de ce nu ar ajunge şi maneliştii în manualele de literatură română? Probabil asta s-a întrebat persoana care a compus următorul comentariu literar.
Este vorba despre un text care circulă pe internet. Cu speranţa că nu vom apuca ziua când vom vedea acest text într-o lucrare de bacalaureat, vă prezentăm în continuare... comentariul litarar al unei manele.

"Trei luni de senzaţii" de Florin Peşte - Comentariu literar

Încă din primele versuri, autorul plasează acţiunea într-un mediu feeric.
"Ce miracol şi ce vrajă /Stau cu gagica pe plajă"
Prin folosirea cuvintelor miracol şi vrajă, poetul ne trimite într-o lume magică, interzisă muritorilor de rând. Efectul este completat de plasarea celor doi protagonişti pe plajă - trimitere directă la infinitul mării, care ar putea sugera şi iubirea nesfârşită, dar şi eternitatea. Nisipul ne duce cu gândul la scurgerea timpului, autorul reuşind astfel să îmbine prin folosirea unui singur cuvânt, atât infinitul cât şi perenul.
În următoarele două versuri, poetul doreşte să împace relativa bipolaritate dintre infinit şi peren:
"Am chef de distractie/ 3 luni de senzatie"
Conştient de clipa fermecată pe care o trăieşte, autorul îşi avertizează ascultătorul (cititorul) că iubirea nesfârşită, dragostea profundă, infinitultul, alfa şi omega, arde intens, asemeni razelor unei zile însorite de vară, comprimându-se în "3 luni de senzaţie". Necuprinsul este asfel încadrat în limite foarte bine delimitate - trei luni - iar profunzimea sentimentelor umane îmbracă forma senzaţiilor.
Iubirea magică nu are suişuri sau coborâşuri. Aşa cum spune şi poetul, cuvintele de ordine în cazul unei asemenea iubiri sunt cheful şi distracţia alături de gagiu sau gagică.
Folosirea cuvintelor nu este deloc întâmplătoare. Elementele de argou: gagiul, gagica vin să sugereze faptul că cel care vorbeşte este un om asemeni nouă, care însă, conform preceptului biblic, şi-a pus în valoare, talanţii, reuşind să pătrundă într-o lume de vis.
A doua strofă a cântecului descrie opulenţa de care se bucură eroul.
"Dau o cheie la Mertan Si am plecat pe litoral/Mi-am pus plinul de benzina/ Si in dreapta o blondina"
"Merţan"-ul face trimitere la stilul de viaţă al marilor padişahi. Folosirea expresiei "plinul de benzină" nu este deloc întâmplătoare. Ea ilustrează verticalitatea convingerilor personajului principal. El nu operează cu jumătăţi de măsură. Totul sau nimic pare a fi deviza după care se conduce.
Noţiunea “plin” are şi un sens metaforic. Ea prezintă maturitatea dragostei dintre cei doi, care tind spre perfecţiune. Acest lucru este confirmat şi de termenii cu care este descrisă marea iubirea a personajului nostru. Fata cu care se iubeste eroul principal nu este o fată oarecare. Ea este o "blondină" - simbol al frumuseţii feminine, aşezate la dreapta bărbatului. Afirmaţia este întărită în versul al doilea din cea de a treia strofă.
"Am mertanul de mult timp/ Si-o blondina prototip/ E a mea numai a mea/Si-mi petrec vara cu ea"
Hiperbola "blondină prototip" descrie în profunzime calităţile greu de egalat ale iubitei, ea fiind o fiinţă unică. Prin folosirea unui termen tehnic pentru a-şi descrie iubita - "prototip" - autorul ne reaminteşte că dragostea lui este asemenea ţinuturilor exotice, fascinante dar încă neexplorate în profunzime, afirmaţia fiind întărită şi de plasarea poveştii în anotimpul de vară.
Ultima strofă descrie actul de iubire dintre cei doi. În primele două versuri, ne este prezentată atmosfera care domneşte între îndrăgostiţi.
"Marea neagra e calduta/ Blonda-i sexy si finuta"
Iubirea se consumă în apa caldă a mării. Cristalinul mării descrie sentimentele celor doi iar căldura apei descrie relaţia dintre ei. Dragostea dintre cei doi este imună la scurgerea timpului.
"Ziua stau cu ea la soare/Noaptea o scot la plimbare"
Succesiunea zi-noapte nu poate perturba trăirile profunde alte tinerilor îndrăgostiţi, dar autorul lasă o portiţă de ieşire din această idilă aproape perfectă. Folosirea termenului "noaptea" din ultimul vers avertizează cititorul că totul poate fi perfectibil, chiar şi iubirea, iar dacă peste iubirea dintre cei doi s-ar lăsa întunericul, eroul va trece şi peste acest obstacol. Este vorba doar de trei luni de distracţie.

" Adio, Doamnă"

Sunt tânăr, Doamnă, şi mă doare-n cot
De vorbele-ţi mieroase şi absurde
Ce le împrastii-n juru-mi peste tot
Cu insistenţa unei babe surde.

Sunt tânăr, Doamnă, tânăr şi n-am chef
Să te mai văd pândind la cotitură
Cu balele-ţi curgând în relief
Poftind să muşti din mine-o-mbucătură.

Sunt tânăr, Doamnă, am obrazul fin,
Prin vene-un râu de votcă se întrece
Cu un şuvoi ameţitor de vin
Aşa că … nu mă-mbeţi cu apă rece!

Sunt tânăr, Doamnă, fraged şi frumos
Dar n-am să-ţi fiu eu morcovul din supă,
Degeaba jinduieşti la al meu os
Căci n-ai tu carnea care să-l corupă.

Sunt tânăr, Doamnă şi de-abia aştept
Să-ţi rup vreo două coaste, fără milă,
Să îti proptesc cu ele capu-n piept
Şi-ntr-un muzeu să te expun, fosilă.

Sunt tânăr, Doamnă, lasă-mă acum,
N-ai să mă-nchizi pe mine-n cimitir,
M-aşteaptă-o demoazelă peste drum
Adio Doamnă, deci! Şi hai sictir!

[ link extern ]
Omar Khayyam - Traieste-ti clipa! Caci clipa-i viata ta !

Viata se grabeste, rapida caravana.
Opreste-te si-ncearca sa-ti faci intensa clipa.
Nu ma-ntrista si astazi, faptura diafana,
Mai toarna-mi vin! Amurgul m-atinge cu aripa...

Bea vin! In el gasi-vei Viata-fara-moarte.
Pierduta tinerete din nou ti-o va reda,
Divinul timp al rozei si-al inimii curate!
Traieste-ti clipa data! Caci clipa-i viata ta!

Grabite ca si apa si repezi ca un vânt
Ce-alearga prin pustiuri, fug zilele-mi putine.
Si totusi doua zile indiferente-mi sunt:
Ziua de ieri si ziua care-o sa vina mâine.

Nu depasi prezentul cu gândul! Stii tu oare
Macar daca-ai sa termini cuvântul început?
Mâini poate deja fi-vom asemeni celor care
De saptezeci de veacuri în neant au disparut.

În parfumatul prier, când - beata de iubire
Tu îmi întinzi paharul, eu uit ziua de mâine.
De m-as gândi atuncea la rai si mântuire,
N-as pretui, iubito, mai mult decât un câine.

Se-ntoarce anotimpul suav al tineretii.
Mi-e dor de vinu-acesta în care înfloresc
Surâsurile toate. Chiar aspru-l pretuiesc.
Nu ma certat. E aspru, caci, are gustul vietii.

Nu caut nici minciuna nici adevar viclean.
Dar vesnic s-în cetatea de vin trandafiriu.
Mi-e parul alb, prieteni. Am saptezeci de ani.
Vreau sa ma bucur astazi. Mâini - poate-i prea târziu.

Culege din viata tot ce-i surâs si floare.
Serbeaza orice clipa! la cupa cea mai mare!
Alah nu tine seama de vicii sau virtuti. :
Nu numara matanii, nici ochii ce-i saruti.

Priveste-n jur durerea cu mii si mii de fete.
Cei dragi sunt morti. Esti singur cu palida tristete
Ridica însa fruntea! Culege tot ce-atingi!
Trecutul e-un cadavru. Nu este timp sa-l plângi.

Cât de sarac e-acela ce nu poate sa spuna:
"Sunt beat mereu de vinul cel tare al iubirii!"
Cum poate el sa simta în zori uimirea firii
Si noaptea vraja sfânta a clarului de luna?

Nimic nu mai m-atrage. Da-mi vin! Ia asta seara
Cea mai frumoasa roza din lume-i gura ta.
Da-mi vin! Sa straluceasca aprins la fel ca ea!
Cainta mea sa fie ca bucla ta, usoara...

Noi nu vom sti vreodata ce ne asteapta mâne.
Tu bucura-te astazi! Atâta Iti ramâne.
Ia cupa si te-aseaza sub luna de clestar,
Caci mâine poate luna te va cata-n zadar.

Ce rusinos e timpul celui gândind amar
Ca-n lume afli zilnic în loc de îngeri, râme.
Ci tu în cânt de harta bea vin dintr-un clestar,
Caci poate mâini clestarul o piatra-o sa-l sfarâme.

Fa-ti rost de vin si-o fata cu chip de heruvim,
- daca heruvi exista. De Rai grija sa n-ai,
caci în afara dragei si-a cupei - ce alt Rai
mai dulce-i, - daca este ceva ce Rai numim.

Pe drumul spre iubire cadea-vom în curând
Nepasator destinul ne va calca-n picioare.
Ridica-te copila - o, cupa vrajitoare!
Da-mi buzele aprinse cât înca nu-s pamânt!

Nadejdi nesabuite mi-au risipit, iubito,
În vânt multi ani din viata. Dar timpul ce-mi ramâne
Din plin de-acum trai-l-voi. Vreau prin intensul mâne
S-ajung din urma viata pe care n-am trait-o.

Vreau doar o cupa plina, o pâine de jumate
Si-o carte de poeme. Si daca sunt cu tine,
Chiar stând într-o ruina, - mai fericit ca mine
Nici un sultan nu este cu-o suta de palate.

În zori într-o taverna s-a auzit un glas:
"O, voi nebuni de viata! Voi, tineri veseli! Vinul
Turnati-l iar în cupe, înainte ca destinul
Cu lacrime sa umple paharu-acestui ceas!"

Nu mai cârti, nu geme - durerea mea! Tacere!
Iti voi gasi balsamul ce vindeca si minte!
Vreau sa-mi revad iubita, cât inima o cere.
Vreau sa traiesc! Caci mortii nu-si mai aduc aminte.

Nu-ti rasadi în suflet copacul întristarii,
Ci rasfoieste zilnic a desfatarii carte.
Bea vin si poarta-ti pasii pe caile-ncântarii,
Caci masurat ti-e drumul de la surâs la moarte.

Sfârsit e Ramazanul! O, inimi vestejite!
Se-ntoarce bucuria! Vor vinde iar surâsuri
Cei care poarta vinul - negutatori de visuri.
Redati-ma vietii, chemari ale iubitei!

În loc s-o fad sa cânte cu fiece zvâcnire,
Tu inima ti-ai pus-o în lanturi de mâhnire...
Iar mintea ta si chipul ti le-ai îndoliat.
- Ma tot uimesc într-una: "Ce ignorant ciudat!"

Priveste! Trandafirul se leagana în vânt.
Ce patimas îi cânta de sus privighetoarea!
Bea! Ca sa uiti ca vântul va scutura azi floarea
Si va lua cu dânsul fermecatorul cânt...

Ce-i întelept? Sa-ti bucuri camarile fiintei
Având în mâna o cupa. Ce-a fost si ce-i de fata
Sa nu te mai framânte. Fa-ti dintr-o clipa-o viata
Si sufletul sloboade-l din temnitele mintii.

Nimic n-au sa te-nvete savantii. Dar alintul
Suav al unor gene o sa te instruiasca
Ce este fericirea. Preschimba-n vin argintul,
Caci tarna e grabita ca sa te gazduiasca.

S-au desfacut în juru-mi, aprinsi iar trandafirii.
Desfa-ti si tu simtirea în bucuria firii.
C-un înger blond alaturi, ia cupa si-o desarta,
Caci îngerul cel negru al mortii-asteapta-n poarta.

Divortul - cronologie

1772 i.Hr. – Reguli privind divortul au fost introduse pentru prima data de Codul lui Hammurabi din Babilon.

In Roma timpurie divortul era un proces informal, privat.

449 - Imparatii Teodosie si Valentinian al Romei au schimbat legea divortului, pentru a permite divorturile libere pentru barbatii si femeile ai caror soti comiteau anumite acte, precum omor, otravire, jaf, etc.

In anii 1100, casatoriile au fost puse in aplicare cu strictete, adulterul putand duce numai la separare, nu si la divort.

In anii 1500, liderii protestanti din Europa au inceput sa recunoasca divortul ca un protest impotriva institutiei catolice a casatoriei.

In anii 1560, Scotia a recunoscut primul divort pentru adulter.

1701 - Statul Maryland din Statele Unite a declarat divortul legal.

1792 - Divortul a fost legalizat in Franta, urmand ca din 1816 sa fie considerat ilegal.

1857 – "The Matrimonial Causes Act" a permis oamenilor obisnuiti din Anglia sa divorteze. Anterior, divortul era deschis doar barbatilor, si trebuia sa fie acordat printr-un document al Parlamentului, care, fiind extrem de scump, permitea astfel doar barbatilor bogati sa divorteze.

3 noiembrie 1910 - divortul a fost legalizat in Portugalia.

In urma Revolutiei din 1917, Uniunea Sovietica a trecut printr-o perioada de divorturi informale, care puteau fi obtinute doar daca unul dintre soti anunta divortul. Astfel, Moscova a raportat 5.000 de petitii de divort, in primele luni dupa schimbare. Mai mult, regulile privind divortul au fost relaxate si dupa 1926, cand sotul de care se divorta era notificat printr-o scrisoare sau carte postala.

1938 – Legea Divortului in Scotia recunostea divorturile pentru adulter, abandon, cruzime, sodomie, bestialitate si divorturi "fara vina" pe motiv de nebunie incurabila.

1949-1950 – Carolina de Sud a declarat divortul legal.

1960 - Divortul a devenit legal in Canada.

1969 - "The Divorce Reform Act" a fost adoptata in Anglia, lege care permitea cuplurilor sa divorteze dupa ce au fost separate timp de doi ani (sau cinci ani in cazul in care numai unul dintre soti a vrut divort). O casatorie putea fi incheiata daca era iremediabil rupta si nici unul dintre parteneri nu mai trebuia sa dovedeasca "vina".

1970 - Statele Unite ale Americii au instituit divorturile "fara vina".

1974 - Italia a legalizat divortul.

1978 – Divortul a devenit legal in Brazilia.

1980 - China a legalizat divortul de comun acord.

1981 – Guvernul din Spania a legalizat divortul.

27 februarie 1997 - Irlanda a aderat la restul Europei, in a face divortul legal.

Martie 2004 - Congresul din Chile a aprobat legislatia pentru a legaliza divortul, dupa noua ani de dezbateri si o interdictie a divortului care a durat 120 de ani.

Iulie 2004 - Un cuplu de lesbiene din Ontario, Canada, a devenit primul cuplu de acelasi sex din Canada care a divortat.

Martie 2005 – O femeie din Congresul din Filipine a publicat un proiect de lege pentru legalizarea divortului. O incercare anterioara fusese facuta intre anii 2001-2004, dar a murit in Congres fara drept de vot.

2011 – Malta este ultima tara din Uniunea Europeana care reuseste sa legalizeze divortul, in urma unui referendum la care 53% din populatie a votat in favoarea divortului. Campania pentru divort care a dus la referendum a fost condusa de o avocata din Malta, Deborah Schembri.

Stiati ca?

Un singur presedinte al SUA a divortat: Ronald Reagan.
In 2012, un italian si-a luat mama in luna de miere. Noua lui sotie a cerut divortul trei saptamani mai tarziu.
In America, rata divorturilor a urcat la 50% in anii `80. Azi, primul mariaj are o probabilitate de esec de 40-50%.
Un mariaj are sanse mai mari sa termine in divort, daca un partener fumeaza. Potrivit unor statistici, sansele ca divortul sa intervina sunt cu 75% mai mari in acest caz.
Aztecii nu aveau voie sa divorteze.
Potrivit statisticilor, daca in casnicie exista o fiica, dar nici un fiu, sansele de divort sunt cu 5% mai mari.
Divortul este ilegal in Filipine.
Rata divortului pentru un al doilea mariaj este de 60%. Rata divortului pentru un al treilea mariaj este de 73%.
In SUA, durata medie a procedurii de divort este de 1 an.
Varsta medie pentru primul divort, la femei, este de 29 de ani, iar pentru barbati de 30.5 ani. Pentru un al doilea divort, varsta medie in cazul femeilor este de 37 de ani, iar la barbati - de 39.3 ani.
Femeile asteapta, in medie, 3.1 ani pentru a se recasatori dupa un divort.
Casatoriile dureaza mai mult cand oamenii se casatoresc mai tarziu, au o educatie superioara si castiga mai multi bani.
Meseriile cu cea mai mare rata de divort sunt: coregraf (41%), barman (38.4%), maseur (38.2%). In top 10 mai intra muncitorii la cazinou, operatorii telefonici, asistentele si personalul medical.
Cuplurile care au gemeni sau tripleti au sanse mai mari cu 17% sa divorteze.
In Japonia, vizitatorii isi pot scrie dorintele de divort pe o bucata de hartie si le pot arunca in toaleta din Templul Mantokuji. Acesta era un refugiu traditional pentru femeile care fugeau de un mariaj nefericit.
Dupa cutremurul si tsunami-ul din Japonia din 2011, tara a cunoscut un val de divorturi.
Primele cinci motive ale divortului includ 1) probleme de comunicare 2) infidelitate sau tradare 3) probleme financiare 4) abuz psihologic, emotional si fizic 5) pierderea interesului.

[ link extern ]
texte de weekend

La donna e mobile

Raluca e frivolă. Când a ieşit cu Ilie îl iubea pe Rolando Villazon, iar în timp ce era cu Tudose ofta după Phillipe Jaroussky.
Altfel, o apreciem pentru că-i curată. Nu în sensul că nu mai poţi lua câte-o boală de la ea, ci în acela că nu are tatuaje.
Eu sunt o fire mai complicată, îmi doresc să mă iubească doar pe mine. Sigur, nu sunt absurd, n-am pretenţia s-o facă tot timpul! Aşa, ar putea să-l iubească pe Mozart, abia conturat – înainte - şi intens - după.
- Şi-n timp ce?... – întrebă.
- Fumezi o ţigară, dacă te plictiseşti – îi propun o soluţie.
- Am mai încercat şi-am ars perna. Mai bine-mi fac unghiile…
Merge şi-aşa, pentru cei care nu-s alergici la mirosul de acetonă.

Vania Usca [ link extern ]

ContSters344024, utilizator
Etică-Vania Usca

- În halul ăsta ai ajuns, să te încurci cu avocata?...
Domnul plutonier-major Onici părea revoltat. Doru căută să se justifice:
- Păi, sunt arestat la domiciliu, ea vine toată ziua, mai şi aduce câte-un coş cu diverse şi… din vorbă-n vorbă… S-a întâmplat!
- Este o încălcare a eticii profesionale!
- Ce etică? Doar sunt corupt…
- Nu tu, zic de ea! Cum te mai apără acum? Este un conflict de interese vădit!
- Păi, eu zic că se armonizează, nu se încaieră. Apoi, nu spunem la nimeni.
- Zău? Şi-n sala de judecată, când vei saliva privind-o, robit poftelor şi patimilor josnice?
- Procesul e pe 24, îmi trece salivatul până atunci.
- Balele poate-ţi trec dar, când îţi vei pleca privirea şi vei roşi vinovat, judecătoarea crezi că nu se va prinde?...
- Şi dacă se prinde, ce? În definitiv, suntem doi oameni liberi!
- Serios? Dacă-mi amintesc bine, tu eşti arestat la domiciliu! Şi, când vin să te verific, te găsesc răvăşit şi cu patul într-un hal fără de hal!... Cu atitudinea asta cred că, pe 24, libertatea va deveni pentru tine doar o amintire frumoasă! Apoi, gândeşte-te că mai vin oameni în vizită, că au voie! Ce vor spune când îşi vor da seama? Când au aşteptat să ieşi din arest şi acum tu?...
- Ce să spună? „Asta e!”…

....
Admin, administrator