Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort amiabil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort amiabil

vreau sa divortez prin pocedura divort amiabil.sunt casatorit de 10 ani,casatorie din care a rezultat un copil minor in varsta de 7ani si jumatate.am cazut de acord cu sotia sa depunem actele de divort dar nu stiu ce implica aceasta procedura tinand cont ca la mijloc exista un copil minor. va rog sa-mi dati niste sfaturi cum,unde si ce trebuie sa fac in aceasta problema. va multumesc anticipat! cu mult respect marius d.
Cererea de chemare in judecata sa aiba ca obiect desfacerea casatoriei prin divort , din culpa comuna, fara motivare.
Capetele accesorii sunt cele cu privire la nume , incredintarea copilului minor si stabilirea pensiei de intretinere.
Puteti formula o intampinare, prin care precizari raspunsul dumneavoastra cu privire la pretentiile reclamantului

Prezentati-va la fiecare termen de judecata, pentru a urgenta solutionarea acestui proces.

Succes.
va trebui sa va intelegeti cine dintre voi va depune cerere de divort. nu puteti s-o depuneti impreuna, nu puteti divorta prin acord, pt ca aveti un copil minor.
cine depune cererea e reclamant si va trebui sa se prezinte la fiecare termen. cred ca mai bine ar fi sa vb cu un avocat, macar sa va intocmeasca cererea de divort.
cererea se depune (3 ex)la judecatoria de pe raza ultimului domiciliul comun impreuna cu certificatul de casatorie, copie dupa ci, copie certificatul de nastere al copilului si al sotiei, chitanta cec ca ati achitat taxa de timbru de 39 lei si un timbru judiciar de 0.3lei