Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acte necesare pt divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acte necesare pt divort

Ce acte am nevoi pt a intenta divortul? multumesc anticipat pt raspunsuri
in instanta ?
cerere de divort, certificat casatorie original, copii dupa buletine (daca il aveti si pe al sotului), copie dupa certificatul de nastere al dvs si al copilului daca e cazul, chitanta cec care atesta plata taxei de timbru de 39 de lei, timbru judiciar de 0.3lei
Acte necesare:
-certificat de casatorie in copie legalizata,
-certificat de nastere minor in copie xerox,
-adeverinta de venit cu venitul realizat pe ultimele 6 luni.( al dvs.)
-orice alte inscrisuri ultile solutionarii cauzei ( de la caz la caz),
-taxa de timbru de 39.00 lei,
-timbru jud. de 0.30 lei.
Daca in ultimul an si 10 luni am fost in co de crestere copil imi trebuie adeverinta de la locul de munca care trebuie sa ateste acest lucru,nu?
Am in teles ca pt a intenta actiunea de divort imi trebuie si o anumita suma de banii...in jur a 7 milioane,este adevarat?
1.Da.
2.Daca apelati la serviciile unui avocat, va trebui sa achitati acestuia onorariul avocatial care poate fi doar pentru redactarea actiunii sau/ si asistenta juridica pe parcursul procesului, iar onorariul avocatial se stabileste in functie de criteriile prevazute de art.132 din Statutul profesiei de avocat.