Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cedo
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cedo

ca sa trimit un dosar la cedo trebuie redactat tot dosarul in engleza???
Cererea trebuie redactata in limba de circulatie -franceza/engleza
Curtea nu se ocupa de plangeri impotriva particularilor sau institutiilor private=srl
Pentru ca cererea sa fie admisa,trebuie ca plangerea sa fi acoperit toate caile de recurs,pentru a remedia situatia de care va plangeti
De la data deciziei definitive,aveti termen legal strict de 6 luni in care va puteti exercita dreptul de sesizare CEDO
Nu.
Sesizarea CEDO se poate face in limba romana.
Hotararile instantelor si restul actelor pot fi trimise in limba romana.

avocat Claudiu Lascoschi
michy a scris:

ca sa trimit un dosar la cedo trebuie redactat tot dosarul in engleza???

Limbile oficiale ale acestei institutii sint engleza si franceza, dar daca va este mai usor, puteti, de asemenea, sa scrieti in limba oficiala a unuia dintre statele care a ratificat Conventia, inclusiv limba romana.
procedura se desfasoarta in limba romana. doar dupa comunicarea cererii catre guvernul romaniei, se "trece" la franceza sau engleza.