Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constatarea nulitatii absolute a titlului de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constatarea nulitatii absolute a titlului de proprietate

Speta: x detine un titlul de proprietate de la tatal sau asupra unor terenuri.Tatal sau a renuntat la mostenirea despre care vorbim in favoarea altor trei mostenitori.
atunci cand s-au facut retrocedarile singurul care a facut cerere de reconstituire a dreptului de proprietate a fost tatal.
x a fost dat in judecata pe art. III litera a subpunctul i din legea 169/1997 de catre unul din mostenitori.
intrebarea mea este ce sanse are x sa ramana cu mostenirea?:(
Nici una daca tatal lui x a renuntat expres (exista atasat la dosarul cauzei o renuntare la mostenire, data in fata notarului)...vezi decizia ICCJ 11/2007:
Admit recursul in interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.
In aplicarea dispozitiilor art. 8 si art. 13 alin. (2) din Legea nr. 18/1991, republicata, stabilesc:
Beneficiaza de repunerea in termenul de acceptare a succesiunii numai mostenitorii care nu au acceptat succesiunea in termenul prevazut de art. 700 din Codul civil, iar nu si cei care au renuntat la mostenire.