Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radiere sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radiere sulta

Buna ziua,

Am intabulat un imobil care este grevat de o sulta a carei drept la actiune e prescris de 20 de ani. Pot contesta in 15 zile la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara. Ce trebuie sa contina contestatia, imi poate da cineva un model? Credeti ca procedura e mai lunga decat daca introduc actiunea la Judecatorie direct dupa ce trece termenul de 15 zile?
Va multumesc anticipat!
OCPI nu va radia sulta decat pe baza unui act autentic, fie declaratie notariala ( sau PV de la un executor judecatoresc ca s-a platit sulta) fie hotarare judecatoreasca def. si irevoc.
Trebuie sa solicitati instantei constatarea prescriptiei.
Da, fara o hotarare judecatoreasca sau fara cele mai sus aratate de colega Adutescu nu aveti ce face.
Daca sulta ar fi fost platita ar fi trebuit sa stiti...

avocat Claudiu Lascoschi
In incheierea primita de la Oficiul de cadastru, scrie, citez din memorie, ca pot face contestatie in 15 zile, la oficiul de cadastru, contestatie care se va nota in cartea funciara si se va judeca de instanta competenta, in cazul de fatza instanta fiind judecatoria slatina. E clar ptr mine ca fara o hotarare judecatoreasca nu se va radia sulta. Nelamurirea mea e daca acesta contestatie o fac ca pe o cerere pe care o adresez in instanta sau nu.
Din ce considerente v-au respins cererea?
Nu pentru motivul ca se datoreaza sulta?
Si atunci daca nu aveti dovada ca s-a achitat sulta sau ca a operat prescriptia ce sanse credeti ca ati avea daca ati ataca incheierea de la Cartea Funciara?

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Din ce considerente v-au respins cererea?
Nu pentru motivul ca se datoreaza sulta?
Si atunci daca nu aveti dovada ca s-a achitat sulta sau ca a operat prescriptia ce sanse credeti ca ati avea daca ati ataca incheierea de la Cartea Funciara?

avocat Claudiu Lascoschi

Multumesc de raspuns, mi-e foarte clar ca singura cale de obtine radierea sultei este sa cer in instanta constatarea prescriptriei. Cred ca ce scriu ei ca pot contesta la ei direct, facand plangere in 15 zile, este doar daca aveam dovada achitarii sultei sau daca ei ar fi inscris ceva eronat in cartea funciara.
O seara placuta si multumiri.