Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare

Buna ziua,
Acum 8 ani de zile cineva sa oferit sa ne de-a o casa la tara sa avem grija de ea fara a avea pretentii la nimic din partea noastra doar sa avem grija de ea si sa locuim acolo.In acesti 8 ani de zile in gospodarie sau construit mai multe anexe la casa ingrizit gospodarie s.a .m.d. Proprietarul acum ne cere o suma foarte mare de bani ca sa ne treaca in proprietate sau daca nu ne da afara.Intrebarea mea este avem vreun drept la tot ce am facut acolo de-a lungul anilor daca nu avem nici un contract de inchiriere macar?
Va multumesc.
aveti dreptul la despagubiri de la proprietar - echivalentul imbunatatirilor efectuate de dv.
nu aveti niciun drept de proprietate.aveti doar un drept de creanta prin care sa puteti sa solicitati in instanta acordarea de despabubiri echivalente cu ce ati facut dvs in cei opt ani acolo in gospodarie.