Forum Discuţii juridice Executare silită SOS
Discuție deschisă în Executare silită

SOS

Dragii mei avem un caz aparte, tipic romanesc:
Un cadru didactic ii este desfacut CIM-ul abuziv. Acesta castiga in instanta (recursul se judeca luna viitoare). Este un caz social aparte, pt ca a stat 8 luni fara bani, singurul care isi intretinea familia. A apelat la un executor pt executare: pe postul si functia detinute anterior si desigur banutii. Pe 28 august executorul someaza institutia si ii da 10 zile. Nimic! Pe 12 octombrie se prezinta executorul impreuna cu reclamantul la institutie si intocmeste un proces verbal in care institutia se angajeaza ca il repune inapoi in 7 zile. Simt ca nu va fi nimic! Ce credeti ca ar mai fi de facut? Chiar toate zboara in tzara asta?

ciprians, utilizator
incercati sa va prevalati de prevederile art.277 CM si, daca in termenul legal nu se intimpla nimic, formulati plingere penala.
catalin ciobanu a scris:

incercati sa va prevalati de prevederile art.277 CM si, daca in termenul legal nu se intimpla nimic, formulati plingere penala.

Ar fi prea frumos sa fie asa! Sentinta a venit de cateva luni bune. Da, a fost intocmita plangerea penala impotriva rectorului. A venit NUP. S-a facut recurs. Ibidem - NUP! De o saptamana s-a trecut la a III-a forma de atac - chemarea in judecata. Azi am asistat la o discutie care m-a dezamagit cumplit! respectivul imi spunea ca rectorul va scapa intrucat nu are intrunite mai multe aspecte pentru a intreprinde autoritatile o urmarire penala. Chiar asa sa fie?