Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Trimiterea cauzei pt rejudecare la instanta de fond
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Trimiterea cauzei pt rejudecare la instanta de fond

Buna ziua.M-a aflu intr-o dilema f grava.Sunt parte vatamata intr-un dosar penal..eu m-am constituit parte civila este vorba despre un acident rutier am trecut prin instanta de fond(dar cu chinuri f mari avand in vedere ca instansta a fost f ingaduitoare si administrarea probelor a fost dupa bunul plac al inculpatului fiind un om mai influent din ora) am facut apel la decizia instantei de fond cauza a plecat spre tribunal s-a incheiat onorabil lucru care m-a bucurat insa inculpatul a introdus recurs am introdus si eu cineva m-a pus in tema ca ar putea cere la Curtea de apel retrimiterea cauzei la instanta de fond ce-a ce pt ar fi o lovitura grosolana.am trecut de 1 termen la curtea de apel (ma judec de 2 ani) va rog sa imi spuneti cum este acest lucru eu nu-l descifrez cum adica sa trimita de la o instanta superioara la una inferioara? si pe ce criteri se face aceasta? Mi-e teama si vreau sa fiu precaut..
Exista posibilitatea ca instanta care judeca recursul,in baza probelor existente la dosar,sa dispuna hotarare de respingere ,sau de admitere cu casare totala sau in parte a hotararii,situatie in care cauza urmeaza sa fie declinata spre rejudecare instantei de fond
ynocentta, utilizator
nu cred ca se va intampla asa ceva.
Doar daca ar fi vorba de probe care nu au fost administrare ar putea fi vorba de asa ceva in cazul dvs.
Sunt foarte putine cazurile de casare si rejudecare la instanta a carei hotarare a fost casata, ele se incadreaza in art. 385 ind 15 pct 2 lit c c.proc.pen.
Sunt rare dar se intampla
Exista anumite cazuri cand au fost incalcate niste reguli de procedura si se impune trimiterea cauzei spre rejudecare. Trebuie sa vedeti mai intai ce anume invoca inculpatul.
Daca doriti sa va faceti o idee, puteti consulta Codul de procedura penala - art. 385 indice 15 alin 1 teza a 2-a lit c.