Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cit la %
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cit la %

buna ziua . la vinzarea unei locuinte si aunui teren extravilan cit la % sau ce taxe trebuie platite catre stat ?
Raspunsul scurt este : depinde ...
Depinde de cine vinde ( persoana fizica sau juridica) , la ce interval te timp fata de cumparare are loc tranzactia , depinde cate asemenea tranzactii au mai fost facute de persoana fizica intr-un an ...

Daca este vorba de persoana fizica , cum banuiesc ,atunci este valabil :

(1) La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează astfel:

a) pentru construcţiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum şi pentru terenurile de orice fel fără construcţii, dobândite într-un termen de până la 3 ani inclusiv:

- 3% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv;

b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobândite la o dată mai mare de 3 ani:

- 2% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv. Norme metodologice

(2) Impozitul prevăzut la alin. (1) nu se datorează în următoarele cazuri:

a) la dobândirea dreptului de proprietate asupra terenurilor şi construcţiilor de orice fel, prin reconstituirea dreptului de proprietate în temeiul legilor speciale;

b) la dobândirea dreptului de proprietate cu titlul de donaţie între rude şi afini până la gradul al III-lea inclusiv, precum şi între soţi.

Pe suma de bani incasata din tranzactie nu se plateste nici un impozit .

Daca nu e vorba de persoana fizica, va rog, reveniti .

De retinut ca indiferent de calitatea persoanei , vanzarea fara certificatul fiscal eliberat de serviciul impozite taxe locale din care reiese ca impozitele pe proprietate au fost achitate, poate fi anulata .