Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... se poate aplica o penalizare mai mare de 0,2% pe zi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

se poate aplica o penalizare mai mare de 0,2% pe zi daca aceasta este prevazuta in statut?

Am o intrebare: in statutul asociatiei de proprietari este prevazuta o penalitate de 0,5% pe zi pt fiecare zi de intarziere a platii intretinerii. am citit ca legal este maxim 0,2%. Este legal ca asociatia sa aplice procentul de 0,5%, avand in vedere ca furnizorii aplica penalitati de 0,6% pe zi?
Conform Legii nr. 230 din 2007 art. 30 alin. 1 lit. J, comitetul executiv al asociatiei de proprietari are dreptul sa stabileasca un sistem propriu de penalizari al asociatiei pentru protejarea intereselor proprietarilor.

In acest scop, comitetul executiv emite o decizie scrisa cu aprobarea majoritatii membrilor sai. Conditiile care fac obiectul sistemului de penalizari sunt:
- Penalizarea maxima permisa de lege este de 0,2 %/zi de intarziere;
- Se poate penaliza orice suma cu titlu de restanta: cota de contributie (in care este inclusa si cota-parte pentru fondul de reparatii, precum si toate cheltuielile ce revin lunar proprietarului), restanta la fondul de rulment, daca s-a stabilit prin decizia comitetului executiv si daca proprietarul are obligatii cu privire la fondul de rulment al asociatiei;
- Penalizarea se aplica incepand cu prima zi dupa 30 de zile de la data scadenta a listei de plata. Data scadenta a listei poate fi de maximum 20 de zile de la data afisarii;
- Valoarea penalizarii nu poate depasi valoarea restantei asupra careia a fost aplicata penalizarea;
- Nu se poate aplica in paralel cu sistemul de penalizari al asociatiei si repartizarea penalizarilor de la furnizori. Acestea se vor achita din fondul de penalitati al asociatiei, constituit din aplicarea sistemului de penalizari;
- Nu se poate aplica penalizare la penalizare;
- Soldul fondului de penalitati rezultat dupa achitarea penalitatilor la furnizori se utilizeaza numai pentru lucrari de reparatii si intretinere asupra partilor de constructie si instalatiilor aflate in proprietatea comuna a proprietarilor, sau pentru cheltuieli administrative gen consumabile;
- Penalizarile se aplica pentru acoperirea pierderilor financiare generate de neplata la timp a obligatiilor financiare ale proprietarilor fata de asociatia de proprietari;
- Daca penalizarea se plateste o data cu intretinerea pe chitanta de plata se va mentiona “Din care penalizari: … lei”;
- Odata stabilit sistemul, trebuie aplicat. Altfel comitetul executiv si administratorul raspund in fata legii si a proprietarilor pentru prejudiciul creat;
- Pentru proprietarii cu mari probleme sociale se pot stabili, prin aceeasi decizie a comitetului executiv, masuri de ajutorare, in sensul scutirii de la plata penalizarilor, pe termen scurt, cu angajament scris din partea restantierului de gasire a unor solutii de plata a restantei. Altfel, angajamentul nerespectat va conduce la anularea scutirii si plata penalizarilor calculate;
- Penalizarile calculate gresit sau care nu pot fi justificate cu documente ale asociatiei de proprietari nu sunt luate in considerare de instanta de judecata la actiunea impotriva restantierului.
Deci pana la urma sa inteleg ca s-ar putea aplica penalitatea de 0,5% prevazuta in statutul asociatiei care este act notarial?
Art. 49. - (1) Asociaţia de proprietari poate stabili un
sistem propriu de penalizări pentru orice sumă cu titlu de restanţă,
afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de 0,2 %
pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o
perioadă de 30 de zile care depăşeşte termenul stabilit pentru plată,
fără ca suma penalizărilor să poată depăşi suma la care s-a aplicat.

Mai departe, fara alte comentarii, Constitutia Romaniei art. 16, pct. 2.
ContSters7431, utilizator
multumesc pt raspuns, am priceput acum . Voi incerca sa actionez in instanta restantierii cu penalitatea prevazuta in statut de 0,5%, iar daca aceasta nu va fi luata in considerare, imi va ramane procentul mazim de 0,2%, avand in vedere ca blocul are restante de 800 milioane lei vechi, furnizorii aplica penalizari de 0,6% pe zi si nu exista fond de rulment... Am castig in instanta?
Pfff....doar cu procentul de 0,2%.

- Penalizarile calculate gresit sau care nu pot fi justificate cu documente ale asociatiei de proprietari nu sunt luate in considerare de instanta de judecata la actiunea impotriva restantierului.

Orice act care contravine legii, chiar sub forma autentica e nul.