Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitati intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitati intretinere

Care este regimul penalitatilor ? Cand se aplica, dupa cate luni ca restantier, cand se poate actiona in judecata, cine o poate face, sunt mai multe feluri de penalitati, etc. ? Cu stima, NC.
In temeiul art 49 din Legea nr 230/2007
Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizari,pentru orice suma cu titlu de restanta ,afisata pe lista de plata

Penalitatile nu pot fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere,se aplica dupa o perioada de 90 de zile de neplata a cotelor de intretinere fata de termenul stabilit
In temeiul art 50 din Legea nr 230/2007
Asociatia de proprietari are dreptul de a actiona in justitie pe orice proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit
ynocentta, utilizator
de obicei presedintele este cel ce are asemnea atributii, dar poate sa delege si pe administrator daca nu au avocat angajat. termenul de plata este de 20 de zile de la afisarea listei pentru fiecare luna . deci fiti atent , daca pe listele afisate sa scrie data afisari. daca nu scrie, au pierdut ;). este bine sa reclamati la primarie asta, daca nu scrie data afisarii, reclamatia asta ar fi un argument pentru dumneavoastra in justitie.
Asa cum s-a aratat mai sus, asociatia de proprietari isi poate face propriul sistem de penalizari in sensul ca
- acest sistem trebuie aprobat in AG sau sa fie inscris in statut;
- legal, procentul de penalizare nu poate fi mai mare de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere pentru orice suma neachitata, cu exceptia penalizarilor restante, care nu se penalizeaza niciodata. Suma penalizarii nu poate fi mai mare decat suma penalizata. De exemplu, la o penalizare de 0,2% dupa 500 zile de neachitare a ei, penalizarea se plafoneaza la suma penalizata, nu mai creste;
- penalizarile incep sa se calculeze si sa se aplice incepand cu a 31-a zi de dupa data scadenta inscrisa pe lista;
- penalizarile astfel calculate se incaseaza impreuna cu cotele si contributia la fondurile asociatiei (fond de rulment, fond de reparatii, alte fonduri ale asociatiei) incepand cu cele mai vechi, conform Codului Civil;
- penalizarile incasate intra in fondul de penalizari unde se depersonalizeaza in sensul ca nu se mai tine evidenta pe apartamente, ci se evidentiaza o suma totala;
- din fondul de penalizari se plateste furnizorilor eventualele penalizari la facturile neachitate, fara a mai arata pentru ce apartament sunt platite aceste penalizari;
- se pot calcula penalizari ale furnizorilor, proportional cu suma restanta, pentru factura sau partialul de factura neachitata inca acelor restantieri din luna facturii, numai daca procentul din sistemul de penalizare este mai mic ca 0,2%, dar penalizarea la un apartament nu poate depasi in acea luna procentul de 0.2% pe zi. Este un sistem mai complicat si foarte prost de aplicat.
- se poate repartiza suma penalizarilor de la furnizori restantierilor, proportional cu suma restanta si in cazul in care asociatia nu are propriul sistem de penalizare.

Un restantier poate fi chemat in judecata dupa 90 zile de neachitare de la scadenta a sumelor afisate pe liste.
Presedintele asociatiei este persoana indrituita sa initieze dosarul de chemare in judecata, dar el poate apela la un avocat care, contra unui comision legal facturat, sa se ocupe de toata actiunea. Cheltuielile cu procesul vor fi cerute in instanta de catre asociatie si puse in sarcina restantierului (daca judecatorul hotaraste astfel).
elga50, moderator
Nea-Costica a scris:

Care este regimul penalitatilor ? Cand se aplica, dupa cate luni ca restantier, cand se poate actiona in judecata, cine o poate face, sunt mai multe feluri de penalitati, etc. ? Cu stima, NC.

Penalizarile, conform legii 230/2007 si HG 1588/2007, pot fi de doua feluri:
- Penalizari stabilite conform sistemului propriu adopatat de comitetul executiv al asociatiei
- Penalizari percepute de furnizori si repartizate de asociatie restantierilor proportional cu valoarea restantelor, in cazul cand asociatia nu a adoptat un sistem propriu.

A doua metoda este, in aparenta, mai clara si discutam mai pe larg de prima.
Comitetul executiv poate adopata un sistem de penalizari care sa respecte cel putin cateva limite prevazute de lege:
1. stabileste ce categorii de restante se penalizeaza (intretinere, reparatii, fonduri...), avand posibilitatea ca asupra unor categorii sa aplice sau nu penalizari
2. stabileste cota de penalizare ce poate fi de maxim 0,2%/zi (de exemplu: 0,05%/zi, 0,1%/zi, 0,15%/zi...0,2%/zi)
3. stabileste scadenta, numarul de zile pana cand se face plata fara penalizari care este conform legii de maxim 20 de zile. Maxim fiind 20 de zile, comitetul poate stabili scadenta la 1, 2, 3...20 zile de la afisare. Aceasta data trebuie sa apara afisata pe lista de plata lunara.
4. stabileste perioada de gratie care poate fi, conform legii, de minim 30 de zile de la data scadentei. Aceasta fiind minim 30 de zile, comitetul poate stabili 30, 31, 32...77... oricate zile. Deabia dupa expirarea acestei perioade se calculeaza penalizari
5. stabileste data de la care se aplica penalizarile. Data de la care se aplica penalizari poate fi fixata in orice zi dupa data scadentei (stabilita conf punctului 3). Daca s-a stabilit scadenta dupa 15 zile, se pot calcula penaluzari din ziua a 16-a, a 17-a... a 77-a...., daca restantierul nu a achitat suma nici dupa perioada de gratie prevazuta la punctul 4.
6. cuantumul penalizarii nu poate depasi debitul de baza
7. nu se aplica penalizari la penalizari

Asociatia poate actiona in judecata un restantier dupa minim 90 de zile de la scadenta.
Actiunea in instanta o face presedintele direct sau apeland la specialisti in drept.
Adriantot, moderator