Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... incompetenta s-au... (contract leasing)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

incompetenta s-au... (contract leasing)

am luat o dacie in leasing...i-am anuntat sa nu-mi mai emita facturi si sa declanseze procedura de reziliere, intrucat eu cu sotia inainte castigam aproape 3000 lei-Ron iar acum avem impreuna 1400 lei-Ron, sotia a intrat in somaj, iar eu pensionat pe caz de boala si un copil in intretinere
masina are doar 20.000 km in 3 ani
azi am intrat pe contul meu la rci leasing si stupoare...lunar sunt emise cate 4 facturi incepand cu luna iulie pana in prezent, iar problema mea este ca eu nu am platit din luna iulie, iar modul de facturare al rci este lunar o factura de 100 lei ce reprezinta casco si factura normala a masinii care este 600 lei, iar in grafic din luna iulie apar cu facturile duble adica 4/ luna 2 casco 2 masina pana in prezent ...incompetenta s-au greseala
a doua intrebare este de ce mai emit facturi dsaca din luna iulie ii rog sa-mi esaloneze facturile s-au sa rezilieze contractul, desi eu le-am explicat ca nu am rea credinta de a platii:stunned:
g.draghici44, utilizator
trebuie sa le predati masina, atata timp cat masina este la dvs. se prezuma ca o folositi. Leasingul este de fapt o alta forma de inchiriere a unui bun. Atata timp cat aveti in folosinta bunul va vor emite facturi pt. plata utilizarii bunului.
praporgescu, utilizator
am inteles, dar dece emit 4 facturi ? cand de 3 ani platesc 2 lunar ...una casco iar una rata masinii
iar iei din iulie imi emit 2 casco 2 auto