Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contracte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contracte

salutare,

as avea o intrebare, asa la miez de noapte: se mai fac contracte de colaborare intre angajator si viitorul angajat?

viitorul angajat este un simplu cetatean, nu PFA sau altele....!

ok, ca o completare,
daca se mai fac astfel de contracte de colaborare, ce presupun acestea? ce difera fatza de un contract de munca?

multzam,
noapte buna :">
1. Este interzisa incheierea de conventii civile de prestari servicii pentru a se eluda dispozitiile legale privitoare la incheierea contractelor individuale de munca.

2. In general, conventiile civile de prestari servicii difera de contractele individuale de munca prin faptul ca:
- se incheie numai pentru activitati ce au un caracter ocazional; deci activitatile nu au caracter de continuitate;
- nu exista relatia de subordonare, in sensul ca prestatorul isi desfasoara activitatea de o maniera independenta.

3.Contractele de colaborare sau de prestari servicii sunt supuse dispozitiilor Codului Civil si nu ofera prestatorului calitatea de salariat.
Activitatea desfasurata in baza unui asemenea contract nu confera prestatorului vechime in munca.