Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Taxa pentru servicii de radiodifuziune
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Taxa pentru servicii de radiodifuziune

Buna ziua,

pe adresa societatii unde sunt administrator a venit o notificare de plata a taxei de radiodifuziune pentru perioada martie-decembrie 2008?
Societatea nu detine mijloace radio/tv, este obligatorie plata sumei pe care o precizeaza in notificare?
Care este temeiul legal pe care societatea il poate invoca?

Va multumesc,
Prin sentinţa civilă nr. 767/2008 (dosar 1428/33/2008) Curtea de Apel Cluj a anulat articolul 3 al. 1 din HG 977/2003 şi art. 3 al. 1 din HG 978/2003, potrivit cărora persoanele juridice române erau obligate să achite taxa radio-TV indiferent de deţinerea sau nu a receptoarelor de radio şi de televiziune.
Prin decizia civilă nr. 2103/09.04.2009 a fost respins ca nefondat recursul Guvernului României împotriva sentinţei civile nr. 767/2008 pronunţate de Curtea de Apel Cluj în dosar nr. 1428/33/2008. Prin aceeaşi decizie a fost anulat ca netimbrat recursul declarat de Societatea Română de Radiodifuziune.
Decizia este irevocabilă.
Asa ca nu este cazul sa mai acordati atentie acestei notificari din 2008 (!!).
ContSters44758, utilizator