avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Taxa pentru servicii de radiodifuziune
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Taxa pentru servicii de radiodifuziune

Buna ziua,

pe adresa societatii unde sunt administrator a venit o notificare de plata a taxei de radiodifuziune pentru perioada martie-decembrie 2008?
Societatea nu detine mijloace radio/tv, este obligatorie plata sumei pe care o precizeaza in notificare?
Care este temeiul legal pe care societatea il poate invoca?

Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: ContSters44758 , utilizator 21:54, 1 Noiembrie 2010
Prin sentinţa civilă nr. 767/2008 (dosar 1428/33/2008) Curtea de Apel Cluj a anulat articolul 3 al. 1 din HG 977/2003 şi art. 3 al. 1 din HG 978/2003, potrivit cărora persoanele juridice române erau obligate să achite taxa radio-TV indiferent de deţinerea sau nu a receptoarelor de radio şi de televiziune.
Prin decizia civilă nr. 2103/09.04.2009 a fost respins ca nefondat recursul Guvernului României împotriva sentinţei civile nr. 767/2008 pronunţate de Curtea de Apel Cluj în dosar nr. 1428/33/2008. Prin aceeaşi decizie a fost anulat ca netimbrat recursul declarat de Societatea Română de Radiodifuziune.
Decizia este irevocabilă.
Asa ca nu este cazul sa mai acordati atentie acestei notificari din 2008 (!!).
Ultima modificare: Luni, 1 Noiembrie 2010
ContSters44758, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa radio bubu.g bubu.g Am o rugaminte ;daca ma poate lamuri cineva cu taxa radio;pana la urma decizia Inaltei Curti din aprilie 2009 este valabila tuturor societatilor ... (vezi toată discuția)
Audiovizual Consilier juridic Dana Maxim Consilier juridic Dana Maxim Ma confrunt cu urmatoarea situatie: Platesc taxa de radiodifuziune pe persoana fizica. Zilele trecute mi a sosit o instiintare de plata a taxei, pe persoana ... (vezi toată discuția)
Taxa radio - felicitari! traiasca avocata de la cluj! Dana Marin Dana Marin [b]Felicitari doamnei avocate de la Cluj ca ne-a salvat de cosmarul taxei radio![/b] De-abia azi am aflat, cautind subiectul pe Google. Eu am platit in ... (vezi toată discuția)