avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... am nevoie urgent de ajutor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

am nevoie urgent de ajutor

Am un caz cu un prieten care a fost acuzat de viol.Persoana vatamata i-a cerut o suma de bani pentru a renunta la plangere,bani pe care acesta nu a fost deacord sa ii plateasca.Cazul s-a judecat iar prietenul a fost condamnat la inchisoare.A deschis recurs la decizie si este hotarat sa-i achite persoanei respective banii pentru a se impaca.
Intrebarea mea este :se mai poate tinand cont de stadiul actual al procesului(fiind in recurs),in conditiile in care persoana vatamata renunta la plangere procesul sa se incheie ...
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:14, 17 Februarie 2008
cocoxxl a scris:

Am un caz cu un prieten care a fost acuzat de viol.Persoana vatamata i-a cerut o suma de bani pentru a renunta la plangere,bani pe care acesta nu a fost deacord sa ii plateasca.Cazul s-a judecat iar prietenul a fost condamnat la inchisoare.A deschis recurs la decizie si este hotarat sa-i achite persoanei respective banii pentru a se impaca.
Intrebarea mea este :se mai poate tinand cont de stadiul actual al procesului(fiind in recurs),in conditiile in care persoana vatamata renunta la plangere procesul sa se incheie ...
Retragerea plangerii penale, trebuie sa aiba loc inainte de a se fi pronuntat in cauza o hotarare judecatoreasca definitiva, sa fie facuta prin vointa expresa a persoanei vatamate sau a reprezentantului ei legal, sa fie totala si neconditionata (sa vizeze atat latura penala, cat si latura civila a cauzei). Pe plan procesual penal, retragerea plangerii prealabile constituie o cauza de impiedicare a punerii in miscare sau a executarii actiunii penale si se dispune incetarea urmaririi penale in cursul urmaririi penale si incetarea procesului penal in cursul judecatii.

În cazul infracţiunii de viol, potrivit art. 197 alin. (4) C. pen., acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate numai pentru fapta prevăzută în art. 197 alin. (1). Prin urmare, pentru faptele prevăzute în art. 197 alin. (2) şi (3), acţiunea penală punându-se din mişcare din oficiu, retragerea plângerii prealabile nu înlătură răspunderea penală, iar în lipsa unei prevederi exprese, împăcarea părţilor nu înlătură răspunderea penală pentru săvârşirea infracţiunii de viol.

Daca prietenul tau a fost condamnat pentru savarsirea infractiunii de viol prevazuta de art.197 alin.1 C.pen., atunci opereaza retragerea plangerii prealabile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retragerea plangerii penale cristinaeli cristinaeli vreau sa stiu daca se poate si cand se poate retragerea plangerii penale pentru violare de domiciliu si tulburare de posesie?in cazulin care o retrag, eu pot ... (vezi toată discuția)
Buna ziua utilizator900 utilizator900 presupunem ca am fost victima unui viol..sunt majora...am depus plangere...inculpatul a fost retinut pt 29 de zile..nu sunt singurul cap de acuzare...pot ... (vezi toată discuția)
Retragere plangere beatrice9 beatrice9 sotului meu i s-a dat condamnarea de 5 luni cu executare ptr. ultraj la bunurile moravuri din care a facut 4,acum cei care au depus plangerea impotriva lor ... (vezi toată discuția)