Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract pe perioada determinata

Sunt angajata pe perioada de 3 luni daca in aceasata perioada asi vrea sa plec din anumite motive care ar fi solutia?Asi putea sa plec cu demisia la zi daca este valabila?
legea nr. 53/2003
"ART. 55
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege."
printre aceste situatii, se regaste si demisia. :)
Daca sunteti in perioada de proba puteti renunta prin inaintarea unei notificari scrise.
Cimpanu Adriana a scris:

Sunt angajata pe perioada de 3 luni daca in aceasata perioada asi vrea sa plec din anumite motive care ar fi solutia?Asi putea sa plec cu demisia la zi daca este valabila?

1. Nu exista "demisia la zi". "La zi" puteti pleca daca vi se aproba cererea (solicitati incetarea raporturilor de munca, incepand cu data de...)

2. In cazul demisiei trebuie sa respectati perioada de preaviz.

:luck: