avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract pe perioada determinata

Sunt angajata pe perioada de 3 luni daca in aceasata perioada asi vrea sa plec din anumite motive care ar fi solutia?Asi putea sa plec cu demisia la zi daca este valabila?
Cel mai recent răspuns: ContSters167247 , utilizator 09:26, 13 Noiembrie 2010
legea nr. 53/2003
"ART. 55
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege."
printre aceste situatii, se regaste si demisia. :)
Daca sunteti in perioada de proba puteti renunta prin inaintarea unei notificari scrise.
Cimpanu Adriana a scris:

Sunt angajata pe perioada de 3 luni daca in aceasata perioada asi vrea sa plec din anumite motive care ar fi solutia?Asi putea sa plec cu demisia la zi daca este valabila?


1. Nu exista "demisia la zi". "La zi" puteti pleca daca vi se aproba cererea (solicitati incetarea raporturilor de munca, incepand cu data de...)

2. In cazul demisiei trebuie sa respectati perioada de preaviz.

:luck:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezidentiat pe post maria_palea maria_palea Buna ziua. Daca am luat post la rezidentiat dar am semnat doar un contract de munca pe perioada nedeterminata fara a semna si actul aditional, pot renunta mai ... (vezi toată discuția)
Intrebare fabiangy fabiangy prima data Buna ziua ! am o intrebare daca stie cineva ca mai exista legea 53/2003 art.55 litera B incheiere contractul de munca ???[quot]. ... (vezi toată discuția)
Demisie la zi mihaelac64 mihaelac64 lucrez de 2 ani la o firma care a intrat in insolventa acuma de o luna,ni sa tot zs ca se inchide magazinul dar nu stie nimeni cand datorita unui contract cu ... (vezi toată discuția)