Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu prenatal si indemnizatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu prenatal si indemnizatie

Buna ziua ,as vrea sa stiu cum se plateste concediu prenatal si indemnizatia .85% din salariu brut sau din cel net ? VA MULTUMESC
baza de calcul sunt veniturile brute pe ultimile sase luni lucrate inainte de medical impartite la zilele lucrate efectiv in ultimile sase luni inainte de medical, iar rezultatul il inmultiti cu 85% si va reiese media pe zi.
Media pe zi inmultita cu numarul de zile de medical.

Se retine doar contributia la pensi la minim pe economie.
1. Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 10 din OUG nr.158/2005 din care se retine doar contributia de asigurari sociale (CAS).
Baza de calcul a indemnizatiei de maternitate se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

2. Indemnizatia pentru CCC este in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni.
Se ia in calcul veniturile nete.