avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident de munca in Germania
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident de munca in Germania

Buna seara!
V-as ruga sa ma lamuriti in problema pe care o am !.
Sotul meu a plecat la lucru in germania , cu contract de munca, in luna august pentru o perioada de 4 luni, deci pina in luna decembrie.
In luna octombrie a avut un accident de munca,fracturandu-si atit piciorul cat si mina, fapt ce a avut 2 interventii chirurgicale, (la femur si antebrat),fiind internat in spital vreo 3 saptamini.Dupa externarea din spital l-a dus la o clinica de recuperare (REHA) pentru 5 saptamini. Am inteles ca asigurarea ii v-a despagubi toata spitalizarea. Va intreb, asigurarea v-a despagubi toata perioada incapacitatii de munca?..., si in ce conditii?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Adrian Tudor , Consultant asigurari 21:14, 16 Noiembrie 2010
Normal si legal ar fi ca societatea de asigurari sa suporte costurile de spitalizare si restul.
Ce fel de asigurare are ?

Daca este una de "cheltuieli medicale: va despagubi doar interventia de urgenta.
Daca este un facultativa - depinde ce clauze ati cumparat - spitalizare , interventii chirurgicale in caz de accident , etc.

Astept detalii.
Depinde ce tip de polita avea si functie de riscurile cumparate asa va fi si despagubit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubire in caz de accident de munca fasolica fasolica Buna seara! V-as ruga sa ma lamuriti in problema pe care o am !. Sotul meu a plecat la lucru in germania , cu contract de munca, in luna august ... (vezi toată discuția)
accident rutier fabiolaslobozia fabiolaslobozia Buna! In octombrie 2010 am fost victima unui accident rutier in urma caruia masina mea a fost total avariata iar eu am avut 16 zile de spitalizare in care am ... (vezi toată discuția)