Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vanzare deseuri taxare inversa cum fac D300?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vanzare deseuri taxare inversa cum fac D300?

Am vandut deseuri la Remat in valoare de 848 lei, din care taxa de mediu este de 25.44 lei.
Factura am emis-o astfel: 1. hartie - valoare 848 lei, taxa de mediu 3% - valoare -25,44 lei. Rest de plata 822.65 lei. cu mentiunea taxare inversa. taxa de mediu am pus-o cu minus deoarece oricum nu o mai incasam, ca o vireaza Rematul la stat.
Am procedat corect?
In D300 cum declar aceasta vanzare? Trebuie sa fac si eu nota contabila 4426=4427? O declar la valoarea de 848 lei si nu 822,65 lei?
Si pe mine ma intereseaza acest subiect.
Daca pot sa ne lamureasca cei care sunt in masura le multumim.
Daca pe factura eu nu am trecut taxa de mediu este o problema, ar trebui sa anulez factura pana se mai poate?
Multumesc
Taxa de mediu o calculeaza si o opreste REMAT-ul din valoarea facturii, deci factura nu trebuie sa contina acesta taxa. Taxarea inversa se efectueaza de catre REMAT. In D300 se inregistraza valoarea facturii de 848 lei la randul 13.
Notele sunt urmatoarele:
411 (sau 461) = 703 cu valoarea 848 lei
635 = 411 (sau 461) cu valoarea taxei 25.44 lei
5311 (sau 5121) = 411 (sau 461 ) cu valoarea incasata 822.56 lei.
Dar la deseuri PVC se retine taxa de mediu 3%?
Sau se retine doar la metale feroase si neferoase?
Emitem o factura de desuri PVC de 500 lei, pe factura scriem taxare inversa.
Care sunt inerg in conta.?
Se retine taxa de mediu 3%?
Se inreg TVA 4426=4427?
Astept pareri.Multumesc
luciapap a scris:

Dar la deseuri PVC se retine taxa de mediu 3%?
Sau se retine doar la metale feroase si neferoase?
Emitem o factura de desuri PVC de 500 lei, pe factura scriem taxare inversa.
Care sunt inerg in conta.?
Se retine taxa de mediu 3%?
Se inreg TVA 4426=4427?
Astept pareri.Multumesc

Cota de 3 % este prevazuta in legislatia de mediu pentru deseuri de metale feroase si neferoase, se retine din valoarea facturii de care coletor/valorificator si se vireaza la fondul de mediu.
Dvs care vindeti deseuri de PVC inscrieti pe factura "taxare inversa". Autoinchiderea taxei (4426=4427) o va face cumpartorul.
Note dvs contabile sunt:
411 = 703 cu valoare de 500 lei
5311 sau 5121 = 411 cu valoarea de 500 lei
Multumesc, asa am inteles si eu dar mai vroiam confirmarea unui specialist.
Multumesc inca odata.