Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Mod de inregistrare si declarare vanzare deseu vechi.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Mod de inregistrare si declarare vanzare deseu vechi.

Buna ziua,

Am vandut la REMAT deseuri-fier vechi.Chitanta este mai mica decat factura cu fd de mediu 3%.Care sunt inregistrarile contabile in ceea ce priveste fd de mediu, taxarea inversa .Fd de mediu in ce declaratie trebuie sa-l declar si cand?Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Vanzare fier vechi, taxare inversa doar daca clientul este platitor de tva:
411=708 100
taxa mediu 3%
635=411 3
incasare factura mai putin taxa de mediu care ramane in sarcina cumparatorului atat d.p.d.v a platii cat si a declararii
5121/5311=411 97
radumuresan, utilizator
Ambele firme sunt platitoare de tva.Cine inregistreaza 4426=4427?
Clientul Dvs. va inreg. 4426=4427
Dvs. veti declara in d300 la rd.13, iar in D394 veti dclara suma de tip V