avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 358 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Mod de inregistrare si declarare vanzare deseu vechi.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Mod de inregistrare si declarare vanzare deseu vechi.

Buna ziua,

Am vandut la REMAT deseuri-fier vechi.Chitanta este mai mica decat factura cu fd de mediu 3%.Care sunt inregistrarile contabile in ceea ce priveste fd de mediu, taxarea inversa .Fd de mediu in ce declaratie trebuie sa-l declar si cand?Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: radumuresan , utilizator 16:27, 24 Mai 2013
Buna ziua,
Vanzare fier vechi, taxare inversa doar daca clientul este platitor de tva:
411=708 100
taxa mediu 3%
635=411 3
incasare factura mai putin taxa de mediu care ramane in sarcina cumparatorului atat d.p.d.v a platii cat si a declararii
5121/5311=411 97
Ultima modificare: Vineri, 24 Mai 2013
radumuresan, utilizator
Ambele firme sunt platitoare de tva.Cine inregistreaza 4426=4427?
Clientul Dvs. va inreg. 4426=4427
Dvs. veti declara in d300 la rd.13, iar in D394 veti dclara suma de tip V

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare deseuri taxare inversa cum fac d300? felisana felisana Am vandut deseuri la Remat in valoare de 848 lei, din care taxa de mediu este de 25.44 lei. Factura am emis-o astfel: 1. hartie - valoare 848 lei, taxa de ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila pt.deseuri kosamaria kosamaria Buna ziua! Am o factura storno pt. deseuri(baterii auto)in valoare de - 23,63 lei,respectiv 0,70lei taxa de mediu,total valoare= -22, 93 lei Inregistrex taxa ... (vezi toată discuția)
Urgent, vanzare fier vechi alinutza32 alinutza32 E prima data cand ma confrunt cu astfel de inregistrari. Am dezmembrat un mijloc fix, pe baza procesului verbal incheiat de comisia de inventariere. Mijlocul ... (vezi toată discuția)