Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poate deschide un partaj fara avocat??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poate deschide un partaj fara avocat??

as dori sa stiu daca prin lege ai dreptul sa deschizi un partaj fara sa ai avocat??
Mergeti ls notar daca va intelegeti sau in instanta in caz contrar.
Daca veti ajunge in instanta e posibil sa aveti nevoie de avocat.
In principiu un partaj se poate face fara avocat, in schimb consultarea unui avocat ar putea fi foarte utila ( depinde de circumstante). Ar trebui sa dati mai multe detalii pentru un raspuns pertinent.
Dreptul de a deschide procesul va apartine dvs. si nu avocatului.
Doar ca trebuie sa existe o cerere de cemare in judecata motiva in fapt si in drept.
Daca o puteti face nu va trebuie avocat.

Poate exista si varianta ca cererea de chemare in judecata sa o redacteze avocatul si sa mergeti la judecata fara avocat.
Daca cererea este bine redacata v-ati putea descurca daca nu exista probleme deosebite care sa va depaseasca...
Desi dreptul pare simplu...pana si avocatii au cateodata probleme...daca intalnesc alti avocati...

avocat Claudiu Lascoschi
puteti sa introduceti cererea de partaj si sa va judecati fara sa va angajati un avocat.
Adica sa platiti la avocat redactarea (scrierea sau conceperea actiunii) si apoi sa nu mai platiti avocatul ca sa va si reprezinte in instanta.