Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poate deschide un partaj fara avocat??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poate deschide un partaj fara avocat??

as dori sa stiu daca prin lege ai dreptul sa deschizi un partaj fara sa ai avocat??
va multumesc mult pt raspunsuri vroiam sa va zic putin cazul ca sa imi ziceti daca trebuie sau nu avocat deci sora mea este divortata de sotul ei, de1 an ea a plecat din casa cu tot cu cei 2 copii si el a ramas in casa, pe perioada cand au fost impreuna ea nu prea a muncit este un dezavantaj pt partaj?? dar iam mai trimis eu banii de aici... as vrea mai multe detalii daca se poate? si cam cat ajunge in total partajul?
Este greu de spus in doua cuvinte.
Se poate spune ca in nici un caz nu este in avantaj.
Depinde si de felul in care se judeca el, de ce probe se vor administra,etc...
Concluzia ar fi ca ar trebui sa isi angajeze avocat, dar mai inainte poate plati o consultatie juridica in care sa ii fie estimate sansele.
Are dreptul de a consulta si doi sau mai multi avocati.