Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea unitara de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea unitara de pensii

De la ce data intra in vigoare noua Lege a Pensiilor (ramine valabil articolul in care se stipuleaza ca la 6 luni de la aparitia ei in Monitorul Oficial)? Va multumesc.
Nu exista un astfel de articol in proiectul legii (cel reintors la Parlament in octombrie). Exista acest articol:
Art. 193. – (1) Prezenta lege intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2011, cu excepţia art. 70 alin. (1), art. 132, art. 135 şi art. 194, care intră în vigoare la 3 zile de la data publicării legii în Monitorul Oficial al României, Partea I.
(2) Prevederile alin. (2) – (6) ale art. 102, precum şi cele ale art. 169 alin. (6) şi art. 170 intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2012.

Deocamdata nu putem discuta despre nimic, intrucat legea nu a fost publicata in Monitorul Oficial.
Gabriela Pintea, Consilier juridic