Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... nemultumit valoare dauna totala
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

nemultumit valoare dauna totala

Buna ziua,
sunt posesorul unui autoturism Volvo s 40, si sunt asigurat casco la Ardaf in valoarea a 12.400 euro.
In urma cu 4 luni am suferit un accident si masina a fost declarata dauna totala.
Cei de la Ardaf spun ca pot sa-mi ofere doar suma de 33.400 lei, intrucat specialistii lor au evaluat epava la 4200 euro.
Care sunt modalitatile prin care eu as putea sa cresc valoarea pe care ar trebui sa o primesc pana la 85% din valoarea asigurata?
Multumesc,
Ca sa putem sa ne facem o imagine cat mai reala ar trebui sa stim daca masina a fost achizitionata de noua sau de ocazie, cu ce valoare ati achizitionat-o, cati km are la bord, anul achizitiei masinii si ce prevad conditiile de asigurare din polita cu privire la daunele totale. Apoi putem sta de vorba.
puteti incerca sa vindeti acea epava? pt. a vedea daca, intr-adevar, atata face, cat a calculat asiguratorul. sau, ati putea solicita o expertiza, insa acest lucru inseamna costuri suplimentare.
Masina a fost adusa din SUA in vara lui 2007. Valoarea pe factura cu care s-a cumparat este de 7500 dolari. Anul fabricatiei este 2004.
In momentul in care s-a facut casco masin avea la bord 102.000 km, iar acum are aprox. 115.000.
Masina a fost asigurata pentru suma de 12.051 euro, iar in contractul casco , la partea daune totale scrie ca valoarea despagubirii o reprezinta diferenta dintre valoarea reala si cea ramasa, iar valoarea ramasa trebuie sa fie o valoare la care au cazut de acord si asiguratul si asiguratorul, in caz contrar se apeleaza la un expert neutru.
adriancj a scris:

Masina a fost adusa din SUA in vara lui 2007. Valoarea pe factura cu care s-a cumparat este de 7500 dolari. Anul fabricatiei este 2004.
In momentul in care s-a facut casco masin avea la bord 102.000 km, iar acum are aprox. 115.000.
Masina a fost asigurata pentru suma de 12.051 euro, iar in contractul casco , la partea daune totale scrie ca valoarea despagubirii o reprezinta diferenta dintre valoarea reala si cea ramasa, iar valoarea ramasa trebuie sa fie o valoare la care au cazut de acord si asiguratul si asiguratorul, in caz contrar se apeleaza la un expert neutru.

Actionati conform contractului
Propuneti(printr-o adresa scrisa) celor de la firma de asigurare efectuarea unei expertize tehnice extrajudiciare de comun acord. In caz contrar doar instanta de judecata va poate descurca avand in vedere pozitia dominanta a asiguratorului.Din pacate.