Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii cic-urgent
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

cic-urgent

Cand unei persoane i se termina concediul de crestere si ingrijire copil ce acte trebuiesc depuse la itm?
Buna ziua. Cand se termina concediu persoana respectiva va face o cerere de intoarcere la serviciu. Pe baza acestei cereri sociatatea va face un act aditional de incetare a suspensarii contractului individual de munca, pe care o v-a duce la ITM, impreuna cu un bordereo de depunere.
act aditional sau decizie de incetare a suspendarii?
inca o intrebare mai am daca o persoana este in concediu crestere copil si inainte de a se termina concediul mai nate odata mai beneficiaza inca 2 ani de concediu crestere copil?
Decizie e mai potrivit.
CIM a fost suspendat in baza unei decizii, decizie de suspendare art 51 lit a-codul muncii- ,decizie care a fost inregistrata la ITM.
Inainte de reluarea activitatii, persoana care a fost in CIC trebuie sa faca o cerere de reluare a activitatii.
La reluarea activitatii dupa CIC, angajatorul intocmeste o decizie de reluare a activitatii, decizie pe care o inregistreaza la ITM.