Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenire din CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenire din CIC

buna ziua! in cazul angajatei care revine in campul muncii din concediu ingrijire copil, ce act se intocmeste de catre societate? o decizie de incetare a suspendarii si revenire in campul muncii sau un act aditional in care se specifica faptul ca inceteaza suspendarea?
andreea81, utilizator
Se face o decizie de incetare a suspendarii c.i.m. si de reluare a activitatii. De asemenea, aceasta decizie poate sa cuprinda si stabilirea noului salariu daca acesta este sub minimum pe economie.
multumesc de raspuns. asa stiam si eu, ca se face decizie, dar m-au pus pe ganduri cei de la ITM, cand mi-au spus sa intocmesc act aditional. oricum merg pe varianta deciziei.:D multumesc inca o data. o zi buna
Cum CIC este o cauza de suspendare a CIM, nu de modificare, este normal ca reluarea activitatii sa fie pritr-o decizie. In privinta salariului problema este diferita, acesta se stabileste prin act aditional.
adelaida_07, utilizator