Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... clauze contractuale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

clauze contractuale

sotul meu dintr-o casatorie anteriaoara are un apartament,iar acum vrem sa cumparam un alt apartament si sa-l puna ipoteca pe cel cu fosta sotie.ea este de acord,dar ce acte trebuie sa facem pt ca sa nu aibe nimeni probleme sau sa aibe siguranta ca nu se va intampla sa piarda ceva?
Sa nu aibe probleme...sa piarda ceva... Cred ce ar fi bine sa fi dv mai precisa in ceea ce priveste dispositie cu fosta sotia. Valoare ipotecar de un sau alt apartamente, etc. Ce se poate zice asa in general?. Daca ipoteca este mai mica decat valoare de la jumatate apartamentului care detine sotio cu fosta sotia. E usor, se poate lasa pe fosta sotia sa se cumpar fost apartament facand plata de ipoteca care nu poate dv si sotiul sa plateasca. Si ea plateste in continuare. Datorand plata de cuote care deja ai platit. Sau daca valor este mai mic decat noul apartament, si voi ai platit diferenta bancii, garantía fosta sotiei poate sa fi si un document notarial prin care parte ne platita si executata de banci sa fie creditul ei impotriva casei dv. cu o clauza de interzicerea de vinzarea pana la plata totala a creditul ipotecar. Este doar o posibilitate. Sper ca aflati mai multe. Tot depinde de imaginatia si experenta in astfel de cazuri.
O seara placuta!.