avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

#-o Tatal meu a murit in Decembrie 2010,a fost recasatorit .
Ptr. a cere mostenire trebuie sa stiu ce proprietati a avut ?
Este un termen in care se poate cere mostenirea ?
Si ce drepturi am avand in vedere ca mai are 2 baieti , din care unul cred ca nu este al lui,ci doar al sotiei.
Mentionez ca 25 de ani nu a avut grija de mine ,nu mi-a dat absolut nimic nici o data ,
eu fiind cu mama si un alt frate si ea recasatorita in alta localitate. #-o
Ultima modificare: Joi, 23 Decembrie 2010
krysty.cv, utilizator
Cel mai recent răspuns: Istvan Dalyay , Avocat 12:18, 18 Februarie 2011
buna ziua.
dvs. in calitate de descendent , tb sa mergeti la un notar si sa dati declaratie de acceptare a succesiunii dupa defunct, in termen de 6 luni calculat de la decesul defunctului.
succesiunea poate fi dezbatuta oricand, si este necesar sa aveti actele de proprietate ale bunurilor defunctului .
dupa ce vi se elibereaza certificatul ce atesta calitatea dvs. de succesor, in baza acestuia, puteti obtine duplicate ale actelor de proprietate privind bunurile imobile ce au apartinut defunctului.
in baza acestor duplicate puteti cere ulterior dezbaterea succesiunii.
Va multumesc ptr.raspuns si va doresc Sarbatori fericite si un An nou mai bun.
Nu are importanta daca in realitate unui dintre baieti nu este al lui, daca legal este fiul sau recunoscandu-l dupa nastere.
Trebuie sa stiti ca patrimoniul tatalui se imparte asa : 1/4 sotia supravietuitoare si 3/4 cei 3 copii. Nu uitati ca bunurile dombandite in timpul casatorie de cei doi sunt bunuri comune. Deci din jumatatea tatalui + bunurile sale proprii (mostenite, pe care le-a primit prin donatie, pe care le-a cumparat inaintea casatoriei, etc) se regasesc cotele de mai sus.
Deci dumneavoastra aveti un sfert din averea tatalui.
Mergeti la un notariat si solicitati sa faceti o ACCEPTARE EXPRESA A MOSTENIRII. Va trebuie insa : certificatul dumneavoastra de nastere, certificatul de deces al tatalui si buletinul. Aproximativ 20 de ron va costa acest act. Trebuie sa-l faceti in 6 luni de la data decesului tatalui.
Ultima modificare: Vineri, 24 Decembrie 2010
Mihaela Enache, Avocat
Multumesc ptr. raspuns , dar ce fac daca nu vrea sa-mi dea certificatul de deces ?
Sau daca nici macar o copie nu vrea sa-mi dea ?
va duceti la serviciul de stare civila (probabil in incinta primariei) cu certificatul dumneavoastra de nastere prin care dovediti ca sunteti fiul sau si solicitati un duplicat al certificatului de deces. Va vor elibera unul :)

Sarbatori fericite!

Alte discuții în legătură

Succesiune ContSters307192 ContSters307192 Buna seara,am o intrebare daca ma puteti ajuta ?In cazul in care un parinte este decedat si mai ai 3 frati la succesiune se cer toate actele copiilor (acte de ... (vezi toată discuția)
Detalii succesiune ContSters181113 ContSters181113 Buna ziua Nu stiu cum sa procedez intr-un asemenea caz. Tatal meu locuia de 13 ani in casa bunicii mele (mama lui, care a murit acum 1 an si 10luni), ... (vezi toată discuția)
Declaratie de acceptare mostenitor minor tinaa tinaa buna ziua. va rog sa ma indrumati cum sa procedez . doresc sa accept mostenirea ce se cuvine fiului meu minor in urma decesului bunicii. precizez ca tatal ... (vezi toată discuția)