Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

Buna ziua tuturor,
Interbarea mea este
-daca am adus masina in septembri in tara,la RARo sa fie dusa masina doar la anu(trebuie sa adun bani pt a putea plati taxele), o sa platesc vechea taxa sau cea noua?In afara de contractul de vinzare-cumparare(cea din germania),ce acte mai am nevoie ca sa pot dovedi ca masina a fost adusa in 2010?
Multumesc,edit
edyt72, utilizator
daca apar reglementari legale - exact cum a fost la inceputul anului 2009, cand a fost un termen de 20 de zile in care plateau pe vechea taxa cei care faceau dovada ca au achizitionat masina inainte de 15 decembrie 2008 - atunci o sa platiti in 2011 la valoarea taxei care este acum
dar nu cred
in 2011 in mod normal, daca se mareste taxa veti plati la acel nivel, chiar daca ati luat masina in 2010 sau in 2009
la finante va prezentati cu BICI, documentul de la RAR daca aveti depreciere, cartea masinii, contractul de vanzare-cumparare si brieful din care sa reiasa data primei inmatriculari in strainatate (traducere obligatorie la traducator autorizat). Completati o cerere, vi se emite decizia de plata, cu aceasta si cu chitanta va duceti la politie
eu stiu ca masinile cumparate in 2010 le poti face rar si tot ce trebuie toata luna ianuarie 2011 si le poti inmatricula cu vechea taza pana la 1 martie.
Multumesc
Multumesc pentru raspunsuri,edit
a aparut ordonanta 118 pe 2010