Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum inmatriculez masina?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum inmatriculez masina?

Buna ziua! Am cumparat o masina cu nr de Germania!Contractul v-c este facut intre neamt si sotul meu. In brif ul mare si mic este trecut cel de la care am luat masin a( cel care a adus o). Ce acte am nevoie pt a o inmatricula? Mai am nevoie de procura sau fiscal?
Documentele necesare pentru inmatriculare vehicul sh Germania
1) cerere de inmatriculare
2) fisa de inmatriculare vizata
3) asigurarea auto obligatorie (minim 6 luni) + copie
4) documentul de proprietate (contractul de vanzare-cumparare)
5) brief-ul mare
6) brief-ul mic
7) ITP-ul de la RAR
8) certificatul de autenticitate de la RAR (valabil doar 60 zile)
9) placutele de inmatriculare din Germania
10) chitanta de la taxa de inmatriculare de la primarie
11) chitanta de la taxa pentru certificatul de inmatriculare de la CEC
12) chitanta pentru taxa de timbru de mediu
Multumesc mult! Deci nu mai am nevoie de nici o procura sau fiscal de la samsar?