avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum inmatriculez masina?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum inmatriculez masina?

Buna ziua! Am cumparat o masina cu nr de Germania!Contractul v-c este facut intre neamt si sotul meu. In brif ul mare si mic este trecut cel de la care am luat masin a( cel care a adus o). Ce acte am nevoie pt a o inmatricula? Mai am nevoie de procura sau fiscal?
Cel mai recent răspuns: Petro123 , utilizator 06:45, 22 Decembrie 2016
Documentele necesare pentru inmatriculare vehicul sh Germania
1) cerere de inmatriculare
2) fisa de inmatriculare vizata
3) asigurarea auto obligatorie (minim 6 luni) + copie
4) documentul de proprietate (contractul de vanzare-cumparare)
5) brief-ul mare
6) brief-ul mic
7) ITP-ul de la RAR
8) certificatul de autenticitate de la RAR (valabil doar 60 zile)
9) placutele de inmatriculare din Germania
10) chitanta de la taxa de inmatriculare de la primarie
11) chitanta de la taxa pentru certificatul de inmatriculare de la CEC
12) chitanta pentru taxa de timbru de mediu
Multumesc mult! Deci nu mai am nevoie de nici o procura sau fiscal de la samsar?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare si inregistrare masina din gemania mariantrifan mariantrifan Am si eu ceva nelamuriri cu privire la cumpararea si inscrierea unei masini SH din Germania. Am gasit sa cumpar o masina, o iau de la un dealer autorizat cu ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto masina din germania dan73nik dan73nik As dori sa cumpar o masina din Germania, ca apoi sa o inmatriculez in Romania. Ce stiti despre inmatricurea pe baza de factura ? Influenteaza asupra taxei de ... (vezi toată discuția)
Problema inmatriculare auto / brief mic CiobanuAlexandru01 CiobanuAlexandru01 Buna ziua, La inceputul lunii noiembrie am achizitionat un automobil din germania, ce a fost adus in romania de catre un samsar, actul de vanzare cumpare a ... (vezi toată discuția)