Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Raport evaluare teren!
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Raport evaluare teren!

Buna ziua,

Se primeste o cerere de cumparare a unei suprafete de teren la primarie.Se intocmeste un raport de evaluare a terenului de catre un evaluator autorizat. Incepe scandalul din pricina pretului exagerat de scazut fata de pretul pietei. Se va supune aprobarii in consiliul local si probabil scandalul se va propaga. Ce se poate face ptr a stopa vinzarea terenului la un pret ridicol de mic.
Se poate face o reevaluare de catre evaluatorul care a intocmit raportul, exemplificand cu cateva tranzactii la care pretul e mai ridicat sau se poate comanda o alta evaluare.
In plus ...primaria a finalizat procedurile de retrocedare impuse de legea 10/2001, OG 94, 247/2005? Pentru ca, in caz contrar, exista art. 20, alin. 4 indice 1 (si nu e singurul din legea 247/2005) din legea 10/2001 potrivit caruia "Sub sanctiunea nulitatii absolute, pana la solutionarea procedurilor administrative si, dupa caz, judiciare, generate de prezenta lege, este interzisa instrainarea, concesionarea, locatia de gestiune, asocierea in participatiune, ipotecarea, locatiunea, precum si orice inchiriere sau subinchiriere in beneficiul unui nou chirias, schimbarea destinatiei, grevarea sub orice forma a bunurilor imobile - terenuri si/sau constructii notificate potrivit prevederilor prezentei legi".
multumesc mult pentru raspuns. =D>