Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare?

buna, spuneti-mi va rog dupa care lege se poate iesi la pensie acum?
dupa asta noua din 1 ian 2011 sau inca tot dupa aia veche?
am inteles ca inca nu sau aprobat normele metodologice la legea noua.deci care este valabila?multumesc anticipat
Legea 263/2010 Art. 193
(1) Prezenta lege intra in vigoare la data de 1 ianuarie 2011, cu exceptia art. 70 alin. (1), art. 132, 135 si 194, care intra in vigoare la 3 zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I. (2) Prevederile art. 102 alin. (2)—(6), precum si cele ale art. 169 alin. (6) si art. 170 intra in vigoare la data de 1 ianuarie 2012.

hm
nu sunt multumit de raspuns,am fost la biroul de personal si mi-au spus ca nu stiu inca cum se iese la pensie....
de aia am intrebat...oricum va multumesc
Si eu la randul meu,am multe nemultumiri legate de punerea in aplicare a legii 263/2010 si in special de art.169(1-5) pentru care am facut interventii la mai multe institutii ale statului,de la care astept raspuns.Daca cineva are alte informatii,care sa le contrazica pe ale mele,le astept cu mare interes.
nelutody a scris:
buna, spuneti-mi va rog dupa care lege se poate iesi la pensie acum?
dupa asta noua din 1 ian 2011 sau inca tot dupa aia veche?

Legea nr. 19/2000 a fost abrogata. Spuneti-le colegilor de la resurse umane ca un act normativ abrogat nu mai produce niciun efect.

Prin urmare de la 1 ianuarie 2011 se aplica prevederile Legii nr. 263/2010.