avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit dividende

#-o
Nu ma ajuta nimeniiiiiiiiiii???????????
Va roggggggggggggggggggggggg
:-/
Cel mai recent răspuns: elyteo , utilizator 20:32, 16 Iunie 2009
Obligatia calcularii si retinerii impozitului pe veniturile sub forma de dividende revine persoanelor juridice, odata cu plata dividendelor catre actionari sau asociati. Termenul de virare si de declarare a impozitului este pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se face plata. In cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost platite actionarilor sau asociatilor pana la sfarsitul anului in care s-au aprobat situatiile financiare anuale, impozitul se plateste pana la data de 31 decembrie a anului respectiv.

cota de impozit pe dividende este 16%
Ultima modificare: Miercuri, 26 Martie 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic
Doamna Claudia, cumva faptul ca au trecut 3 minute de cand ati scris topicul initial creeaza vreo obligatie pentru cineva sa va raspunda? Si mai ales, daca tot vroiati un raspuns la o anumita intrebare, de ce nu ati raspuns propriului dvs topic si ati facut altul, din care fiecare intelege ce vrea?

Data post: Marti, 25 Martie 2008, 10:51
Subiect: RE: impozit pe dividente
Am o mare nelamurire sper sa ma puteti ajuta, sunt total in ceata
Contabilul meu a trecut in decl 100 din 25.03.2008 aferent lui febr 2008 imp pe venit.din dividende distribuite la PF si a zis ca le platesc pana la 31.12.2008
Dar la finante mi-au zis ca daca o declar acum in 100 trebuie sa o platesc pana la 25.04.2008
Ce sa fac?
Ajutati-ma pt ca azi e ultima zi si tr sa depun decl 100


ultima data editat de claudiaraduica pe data de Marti, 25 Martie 2008, 10:59
Va multumesc d-le Elis
Deci daca am inteles eu bine daca nu platesc acum aceste dividente nu tr sa le declar in decl100 la aceasta luna ci atunci cand le platesc
Dividendele cuvenite PF dupa aprobarea Bilantului, pot fi ridicate pana la sfarsitul anului sau pot ramane la dispozitia societatii dar ATENTIE! impozitul de 16% retinere la sursa se declara si achita in momentul platii dividendului daca acesta se plateste in cursul anului, iar in cazul in care nu se platesc pana la sfarsitul anului, impozitul se declara si se achita pana la 31.12.2008.
In cazul declararii eronate faceti o rectificativa la declaratia 100 cat mai rapid intrucat programul de la AFP va genereaza pe fisa sintetica dobanzi si penalitati.
Declaratia 205 cu termen 30.06.2008,nu se refera tot la impozitul pe dividende ?
Care este diferenta intre ac.declaratie si decl.100 ?

Alte discuții în legătură

Declaratia 205 iuli-ana iuli-ana am intrebat la finante, mi s-a spus ca trebuie so depun pana la 30.06.09 pt. dividendele aferente anului 2008, dar in declaratie scrie ca se depune pt. ... (vezi toată discuția)
Impozit pe dividende tasei tasei daca o firma a avut in 2008 profit , dar nu l-a distribuit ca dividende , profitul ramanand in firma ,mai esti obligat sa depui decl. 205 , si implicit sa ... (vezi toată discuția)
Rectificativa declaratie 205 danutza2013 danutza2013 Buna ziua. Cred ca am gresit declaratia 205 aferenta anului 2008. In 2008 s-a repartizat suma de 10.000 lei pe dividende, din care asociatii au incasat in ... (vezi toată discuția)