Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit dividende

#-o
Nu ma ajuta nimeniiiiiiiiiii???????????
Va roggggggggggggggggggggggg
:-/
Da, am platit in 31.05. 2007 dividendele din 2006,iar impozitul aferent l-am platit pe26.06.2007
In 2008,n-am platit dividendele ,m-am grabit doar sa fac declaratia 205.
Cu plata dividendelor nu este nici o problema ,ptr.ca sint asociat unic .

Multumesc !
Faceti o declaratie rectificativa la declaratia 205, in care treceti dividendele PLATITE in cursul anului 2007 (cele pe care le-ati platit la data de 31.05.2007) si impozitul aferent acestora.
Am un actionar persoana juridica cu un procent mai mare de 15% de 4 ani consecutivi. Anul trecut am repartizat dividende si am platit si impozitul de 10% aferent acestora pana la 31,12,2008. Cand m-am dumirit cu prevederile codului fiscal, art.36 (4) Prevederile prezentului articol nu se aplica in cazul dividendelor platite de o persoana juridica romana unei alte persoane juridice romane, daca beneficiarul dividendelor detine minimum 15%, respectiv 10%, incepand cu anul 2009, din titlurile de participare ale acesteia la data platii dividendelor, pe o perioada de 2 ani impliniti pana la data platii acestora. Prevederile prezentului alineat se aplica dupa data aderarii Romaniei la Uniunea Europeana.
am facut rectificativa aferenta acestor sume.
Acum, nu stiu pe ce forum am citit ca veniturile din dividende se considera venituri reinvestite si se retine si se vireaza impozitul aferent.
O iau razna!