avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit pe dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit pe dividende

daca o firma a avut in 2008 profit , dar nu l-a distribuit ca dividende , profitul ramanand in firma ,mai esti obligat sa depui decl. 205 , si implicit sa platesti impozit ?
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 00:18, 6 Septembrie 2009
Nu,nu trebuie depus nimic si nici nu aveti nimic de plata in acest caz.
Multumesc pentru raspuns...
Am intrebat pentru ca am primit o notificare de la ANAF in care imi amintesc ca am obligatia depunerii declaratiei 205 ....
Pai daca nu aveti profitul impartit in dividende,nu aveti pt ce sa mai depuneti 205 si nici sa platiti impozit pt dividende inexintente.Doar atat,sa va platiti impozitul pe profit ,daca sunteti platitor pe profit.
tasei a scris:

Multumesc pentru raspuns...
Am intrebat pentru ca am primit o notificare de la ANAF in care imi amintesc ca am obligatia depunerii declaratiei 205 ....



Declaratia 205, se depune pentru dividendele din anii anteriori anului 2008, ridicate (platite efectiv) in anul 2008. Asa ca vedeti ce sold a avut contul 457 la 01.01.2008 si ce sold a avut la 31.12.2008.

Ordin nr. 2371 din 12/12/2007
pentru aprobarea modelului şi conţinutului unor formulare prevăzute la titlul III din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare


INSTRUCŢIUNI
de completare a formularului 205 "Declaraţie informativă privind
impozitul reţinut pe veniturile cu regim de reţinere la sursă,
pe beneficiari de venit", cod 14.13.01.13/I

III. DATE INFORMATIVE PRIVIND IMPOZITUL REŢINUT LA SURSÃ PE BENEFICIARI DE VENIT
Col. 1 - se completează pentru fiecare beneficiar de venit în parte, înscriindu-se numele şi prenumele persoanelor fizice cărora li s-au efectuat plăţi în cursul anului fiscal.

Declaratia 205 din 2009 se refera la anul fiscal 2008.
Ultima modificare: Joi, 27 August 2009
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Dak ati primit notificare pt.205 inseamna ca ati declarat intr-o 100 vreun impozit de plata, sau chiar ati platit vreun impozit pe dividende...altfel nu va notifica din "grija"pentru dvs.ca si contribuabil :D
Ultima modificare: Duminică, 6 Septembrie 2009
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit dividende claudiaraduica claudiaraduica #-o Nu ma ajuta nimeniiiiiiiiiii??????????? Va roggggggggggggggggggggggg :-/ (vezi toată discuția)
Declaratia 205 iuli-ana iuli-ana am intrebat la finante, mi s-a spus ca trebuie so depun pana la 30.06.09 pt. dividendele aferente anului 2008, dar in declaratie scrie ca se depune pt. ... (vezi toată discuția)
Declaratia 205-venituri din dividende georgi24ro georgi24ro am urmatoarea situatie si am nevoie de niste sfaturi pentru ca de la asistenta contribuabili primesc doua raspunsuri opozabile. asociatii nu si-au ridicat ... (vezi toată discuția)