Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie sau vanzare-cumparare apartament?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie sau vanzare-cumparare apartament?

as vrea sa stiu cum e mai avantajos un contract de vanzare -cumparare sau un act de donatie pentru un apartament .Mentionez ca se face doar un transfer de proprietar intre doi frati,fara a se vande propriu zis. asd vrea sa stiu care sunt cele mai mici costuri.Va multumesc!
Donaţia e mai ieftină decât vânzarea pentru că actul se taxează la valoarea de expertiză a imobilului nu la preţul declarat. Recomandabil este să faceţi un act care să reflecte realitatea.
Buna seara,
Vanzarea-cumpararea este mai sigura, desi este mai costisitoare decat donatia nu poate fi atat de usor ceruta anularea, insa in cazul contractului de donatie , acesta poate fi revocat pt mai multe motive cum ar fi ingratitudinea. Stiu ca poate veti spune ca e frate si va intelegeti bine, etc, insa pt siguranta e mai bun un c. v-c.
este mai ieftina donatia, se calculeaza toate taxele la valoarea declarata in act si nu se plateste impozit pe tranzactie.
Pentru siguranta, contract de vanzare cumparare. Daca fratele care ar doneaza are mostenitori rezervatari, acestia ar putea in viitor cerere reductiunea donatiei.
Legat de costurile vanzarii-cumpararii la notar, este de analizat cum este mai avantajos - incheierea contractului la notar sau o actiune in instanta de constatare a valabilitatii vanzarii cumpararii, hotarare care sa tina loc de titlu.