avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie intre parinti si proaspat casatoriti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie intre parinti si proaspat casatoriti

Buna seara,
Parintii prietenei mele au un apartament, prietena mai are un frate.

S-a hotarat ca dupa casatoria noastra, sa ne dea noua apartamentul
Stiu ca daca s-ar fi facut donatie inainte de casatorie, intre parinti si fiica (acelasi nume) ar fi putut aparea probleme din partea fratelui,sa conteste actul si ar avea sanse mari de castig
Dar daca donatia se face dupa casatorie, intre parinti si noi (nume diferite), mai exista riscul de atac din partea fratelui?
Merci
Sigur, stiti povestea cu strutul?? credeti ca daca aveti un alt nume, nu sunteti de gasit??
varianta cea mai potrivita e un contract de vanzare-cumparare, unde sa se regaseasca si un cont bancar cu transferul banilor.
Donatia tot donatie ramane , fie ca este facuta inainte sau dupa casatorie.
Prin urmare , fratele poate cere reductiunea donatiei in cazul in care s-a incalcat rezerva succesorala.
Cel mai indicat ar fi un contract de vanzare cumparare, in care sa apara si pretul platit.
Singura varianta viabila pentru viitorii dvs socri este contractul de vanzare -cumparare. B-)
dar poate socrii s-au consultat deja cu un avocat si au aflat ca la un prezumtiv divort (doamne fereste) este mai usor de stricat donatia decat vanzarea:))
Nu vad cum ar putea strica parintii donatia in caz de divort.

Admit si faptul ca am o vedere mai slaba, dar cu argumente :dance3:

Alte discuții în legătură

Cedarea unui apartament obtinut prin mostenire unuia din copii Ojovan Gabriela Ojovan Gabriela Buna ziua! As dori sa ma ajutati in clarificarea unei probleme. Socrul meu a obtinut in urma succesiunii (la moartea parintilor sai) un apartament. El ... (vezi toată discuția)
Anulare donatie bani GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, ma intereseaza si pe mine cum se poate anula o donatie de bani dupa un an de zile? Problema sta in felul urmator : parintii iau donat fratelui meu ... (vezi toată discuția)
Mostenire rosualbastru rosualbastru buna ziua,as dori sa stiu care ar fi medoda cea mai sigura prin care parintii mei imi lasa un apartament si care nu poate fi atacata niciodata si care ar fi ... (vezi toată discuția)