avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... din coproprietar in proprietar 100%
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

din coproprietar in proprietar 100%

Buna ziua. Eu si mama mea suntem coproprietari pe un apartament. Mama mea doreste ca eu sa devin proprietar pe intreg apartamentul. Spuneti-mi va rog care este procedura. ce acte imi trebuiesc si unde trebuie sa merg. Va multumesc o zi frumoasa.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 08:08, 13 Septembrie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
La notar mergeti, acolo va spune si ce acte va trebuie..in principiu actul de la casa, buletinele, adeverinta de la asociatie ca nu are datorii, ultima factura de lumina, extras de la cartea funciara solicita notarul.
Se face partaj sau donatie, finctie de ce doriti, daca dati sulta, daca nu, daca aveti frati..etc
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Septembrie 2020
gi-jane2, moderator
Buna ziua,
Mergeti la notar si mama va poate vinde sau dona cota ei.
ACTE:
- acte de stare civila
- acte de proprietate,
- alte acte indicate de notar!
Raspunsul corect este in functie de situatia din familia dvs: exista un sot, mai exista alti copii etc

Pt vanzare e obligatorie dovada pretului cae trebuie sa fie unul real.

Donatia este revocabila daca exista succesori rezervatari.

Dupa cum vedeti discutiile nu se rezuma la un simplu sfat: faceti una si alta. Trebuie analizate avantajele dar si dezavantajele
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


AV. GABRIELA GERBER a scris:



Donatia este revocabila daca exista succesori rezervatari.


Donațiile sunt irevocabile.
Dacă există moștenitori rezervatari, ele pot fi supuse reductiunii. Este cu totul altceva.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Haideti sa mai punem mana si pe carte inainte de a da raspunsuri eronate utilizatorilor sau mai bine ne abtinem unde nu avea cunostintele necesare.

Art. 1.020. - Donația poate fi revocată pentru ingratitudine și pentru neexecutarea fără justificare a sarcinilor la care s-a obligat donatarul.

Art. 1.023. - Donația se revocă pentru ingratitudine în următoarele cazuri:
a) dacă donatarul a atentat la viața donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, știind că alții intenționează să atenteze, nu l-a înștiințat;

b) dacă donatarul se face vinovat de fapte penale, cruzimi sau injurii grave față de donator;

c) dacă donatarul refuză în mod nejustificat să asigure alimente donatorului ajuns în nevoie, în limita valorii actuale a bunului donat, ținându-se însă seama de starea în care se afla bunul la momentul donației.

raluk0207 a scris:



AV. GABRIELA GERBER a scris:



Donatia este revocabila daca exista succesori rezervatari.


Donațiile sunt irevocabile.
Dacă există moștenitori rezervatari, ele pot fi supuse reductiunii. Este cu totul altceva.

Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Septembrie 2020
AV. GABRIELA GERBER, Avocat

Alte discuții în legătură

Donatie sorin45 sorin45 cum pot ataca un act de donatie fara clauza? (vezi toată discuția)
Succesiune gabita_dumitrache gabita_dumitrache buna ziua, as dori sa va intrb si eu ceva^ In urma decesului tatalui meu s-a facut succesiune iar dupa aceea anul trecut mama mea a vrut sa rezolve problema ... (vezi toată discuția)
Revocare donatie dupa decesul donatarului medeea2012 medeea2012 am donat cu scutire de raport o suprafata de teren unuia dintre fii. Acesta a decedat si doresc sa revoc aceasta donatie deoarece sotia si copii fiului meu ... (vezi toată discuția)