Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... culpa exclusiva
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

culpa exclusiva

Buna ziua,
va rog sa ma lamariti ce reprezinta intr-un dosar de divort ,culpa exclusiva/
Mentionez ca cererea divortului este solicitata din culpa comuna,daca nu se recurge la culpa exclusiva,este un divort cu minori(11 ani un copil) este obligatoriu ca paratul sa fie prezent la proces chiar daca este de acord cu divortul?
culpa exclusiva inseamna ca se solicita desfacerea casatoria din vina exclusiva a unuia din sot. nu este obligatoriu ca paratul sa se prezinte la proces. este esential sa se indeplineasca procedura de citare cu paratul.
multumesc frumos,
credeti ca se termina procesul doar cu o singura infatisare?
In cauza urmeaza sa fie citata si Autoritatea Tutelara care va depune la dosar o ancheta sociala, ma indoiesc ca acea ancheta se va gasi la dosar la primul termen.