Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carnete de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carnete de munca?

la multi ani!
bugetarii aveau regim special: isi pastrau si intocmeau carnetele de munca la unitate; ei cum procedeaza cu predarea acestora? va multumesc.
dupa ce vor fi inchise conform Art. 298 alin.3 din Legea nr.53/2003 -Codul muncii cu modificările si completările ulterioare, se vor preda titularilor pe baza de proces verbal.
Buna ziua,

Angajatorii care au obţinut aprobarea de păstrare şi completare a carnetelor de muncă la sediu: – vor proceda la completarea acestora conform Anexei 1 – model mai jos in articol.

- începând cu data de 01.02.2011 şi până la data de 31.03.2011 carnetele de muncă astfel completate vor fi prezentate la I.T.M., după o eventuală programare, în vederea certificării şi contrasemnării, pentru legalitate, a înscrierilor efectuate
- vor proceda la eliberarea acestora titularilor, în mod eşalonat, până la data de 30.06.2011, pe bază de proces verbal individual de predare-primire.
ContaRadulescu_srl a scris:

Buna ziua,

Angajatorii care au obţinut aprobarea de păstrare şi completare a carnetelor de muncă la sediu: – vor proceda la completarea acestora conform Anexei 1 – model mai jos in articol.

- începând cu data de 01.02.2011 şi până la data de 31.03.2011 carnetele de muncă astfel completate vor fi prezentate la I.T.M., după o eventuală programare, în vederea certificării şi contrasemnării, pentru legalitate, a înscrierilor efectuate
- vor proceda la eliberarea acestora titularilor, în mod eşalonat, până la data de 30.06.2011, pe bază de proces verbal individual de predare-primire.

In mesajul initial era vorba despre o institutie bugetara ... acestia nu depuneau la ITM decat REVISAL-ul.

@ lili2003stoica
In canetul de munca se va completa astfel :
coloana 3 : Se abroga dispozitiile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca
coloana 4 : 01.01.2011
coloana 7 : Art. 298 alin. 3 din Legea nr. 53/2003-Codul muncii cu modificarile si completarile ulterioare
Rubricile nr. 1, 2 si 8 se completeaza in conformitate cu prevederile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca si Ordinul nr. 136/1976 pentru aprobarea metodologiei de intocmire, completare, pastrare si evidenta a carnetului de munca.

adica vom scrie asa:
la col.1 este nr.
la col.2 scriem ultima firma care are si cartea de munca
col.3: se abroga.....
col.4: 01.01.2011
col.5: tragem linie ca nu ne apucam sa scriem functia nu?
col.6: nici salariul nu are rost sa-l mai scriem
col.7: art.298 ......
acol.8: parafa si semnatura inspectorilor ce detin cartile la firma?

ca eu azi am intrebat la ITm Bucuresti si ei nu stiau nimic, mi-au zis sa ma uit la tv si daca aflu ceva fac acel proces verbal si le aduc cartile de munca, asa ca am ramas fara replica si am plecat spunandu-le ca de fapt ei ar trebui sa ne indrume cum sa facem nu sa asteptam informari la tv dar ma rog....asta e ITM-ul ....cu multumiri,
mirela_74 a scris:

.....
ca eu azi am intrebat la ITm Bucuresti si ei nu stiau nimic, mi-au zis sa ma uit la tv si daca aflu ceva fac acel proces verbal si le aduc cartile de munca, asa ca am ramas fara replica si am plecat spunandu-le ca de fapt ei ar trebui sa ne indrume cum sa facem nu sa asteptam informari la tv dar ma rog....asta e ITM-ul ....cu multumiri,

Le-ati spus ca sunteti institutie bugetara ? ...

Exact ... veti scrie asa cum ati postat pe forum ...:)