avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carnete de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carnete de munca?

la multi ani!
bugetarii aveau regim special: isi pastrau si intocmeau carnetele de munca la unitate; ei cum procedeaza cu predarea acestora? va multumesc.
Cel mai recent răspuns: mirela_74 , utilizator 16:15, 4 Februarie 2011
dupa ce vor fi inchise conform Art. 298 alin.3 din Legea nr.53/2003 -Codul muncii cu modificările si completările ulterioare, se vor preda titularilor pe baza de proces verbal.
Buna ziua,

Angajatorii care au obţinut aprobarea de păstrare şi completare a carnetelor de muncă la sediu: – vor proceda la completarea acestora conform Anexei 1 – model mai jos in articol.

- începând cu data de 01.02.2011 şi până la data de 31.03.2011 carnetele de muncă astfel completate vor fi prezentate la I.T.M., după o eventuală programare, în vederea certificării şi contrasemnării, pentru legalitate, a înscrierilor efectuate
- vor proceda la eliberarea acestora titularilor, în mod eşalonat, până la data de 30.06.2011, pe bază de proces verbal individual de predare-primire.
ContaRadulescu_srl a scris:

Buna ziua,

Angajatorii care au obţinut aprobarea de păstrare şi completare a carnetelor de muncă la sediu: – vor proceda la completarea acestora conform Anexei 1 – model mai jos in articol.

- începând cu data de 01.02.2011 şi până la data de 31.03.2011 carnetele de muncă astfel completate vor fi prezentate la I.T.M., după o eventuală programare, în vederea certificării şi contrasemnării, pentru legalitate, a înscrierilor efectuate
- vor proceda la eliberarea acestora titularilor, în mod eşalonat, până la data de 30.06.2011, pe bază de proces verbal individual de predare-primire.


In mesajul initial era vorba despre o institutie bugetara ... acestia nu depuneau la ITM decat REVISAL-ul.

@ lili2003stoica
In canetul de munca se va completa astfel :
coloana 3 : Se abroga dispozitiile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca
coloana 4 : 01.01.2011
coloana 7 : Art. 298 alin. 3 din Legea nr. 53/2003-Codul muncii cu modificarile si completarile ulterioare
Rubricile nr. 1, 2 si 8 se completeaza in conformitate cu prevederile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca si Ordinul nr. 136/1976 pentru aprobarea metodologiei de intocmire, completare, pastrare si evidenta a carnetului de munca.

adica vom scrie asa:
la col.1 este nr.
la col.2 scriem ultima firma care are si cartea de munca
col.3: se abroga.....
col.4: 01.01.2011
col.5: tragem linie ca nu ne apucam sa scriem functia nu?
col.6: nici salariul nu are rost sa-l mai scriem
col.7: art.298 ......
acol.8: parafa si semnatura inspectorilor ce detin cartile la firma?

ca eu azi am intrebat la ITm Bucuresti si ei nu stiau nimic, mi-au zis sa ma uit la tv si daca aflu ceva fac acel proces verbal si le aduc cartile de munca, asa ca am ramas fara replica si am plecat spunandu-le ca de fapt ei ar trebui sa ne indrume cum sa facem nu sa asteptam informari la tv dar ma rog....asta e ITM-ul ....cu multumiri,
mirela_74 a scris:


.....
ca eu azi am intrebat la ITm Bucuresti si ei nu stiau nimic, mi-au zis sa ma uit la tv si daca aflu ceva fac acel proces verbal si le aduc cartile de munca, asa ca am ramas fara replica si am plecat spunandu-le ca de fapt ei ar trebui sa ne indrume cum sa facem nu sa asteptam informari la tv dar ma rog....asta e ITM-ul ....cu multumiri,


Le-ati spus ca sunteti institutie bugetara ? ...

Exact ... veti scrie asa cum ati postat pe forum ...:)

Alte discuții în legătură

Carti de munca catalina77 catalina77 Buna ziua. Am si eu o nedumerire si as dori, daca se poate, sa ma lamureasca si pe mine cineva. Ca institutie publica, am avut obligatia ca pana la 30.11.2010 ... (vezi toată discuția)
Incheierea carnetelor de munca mihail ch. mihail ch. Buna ziua. Am o intrebare. Ce trebuie scris in carnetul de munca la inchiderea lui pentru a-l preda titularului? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Inchidere carnet munca dupa abrogarea decretului nr.92/1976 Denisa.Mocanu Denisa.Mocanu Conform prevederilor art. 298, alin.3 din Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, la 1 ianuarie 2011 se abroga dispozitiile Decretului nr. ... (vezi toată discuția)